Mazisi beş bin yıl öncesine dayanan “Geleneksel, alternatif tamamlayıcı Çin Tıbbı “ şifa dağıtıyor.

1. Doğu Türkistan’da dünyaya gelip Çin’de büyüyüp eğitim gören Prof. Dr. Yerlan Mahmuthanoğulları ile Sağlıklı yaşam hakkındaki her şeyi konuştuk.

2. Bize kendinizi tanıtırmısınız?

Ben Çin, Doğu Türkistan’da dünyaya geldim. Babam Doğu Türkistan’da bir generaldi. Eğitim hayatımda Çin’de geçti. Çocukluktan itibaren tıbba çok meraklı idim. Zaten büyük babam halk hekimliği yapıyordu. Halk sağlığına önem verirdi. Ben sanıyorum ondan da çok etkilendim. Bunun eğitimini aldım. Devlet de bu konuda çeşitli teşviklerde bulunuyordu. Bunun için devletin çeşitli teşviklerinden de yararlandım. Kazakistan’da okullara gittim, dernek çalışmalarında bulundum. Arkadaşlarla birlikte Kazakistan alternatif tıp Vakfını kurdum. Bu çalışmalarım neticesinde Avrupa Birliği tarafından ödüllendirildim. Kazak sağlık ve şifa merkezini hayata geçirdik. Şu an bu merkezde bir çok doktor arkadaşımız çalışıyor. Kazakistan Dünya Medeniyet Sağlık Vakfı kurucu başkanı sayın Ahmet Dalkıran’ın daveti ile Türkiye’ye geldim. Bu merkezi kurduk ve halkımıza sağlıklı yaşam ve şifa için hizmet veriyoruz.

3. Aldığınız eğitimin niceliğinden ve düzeyinden bahsedermisiniz?

Çin’de tam 5 bin yıllık geçmişi olan tıp eğitimi aldım. Hayat boyu kesintiye uğramamış, aksine gelişmeler göstermiş geleneksel tıp. Tıp derken batı tıbbı değil tabi. Çin’de batı tıbbından gayrı tam 5 ayrı tıp var. Bunlar; Çin tıbbı, Kazak tıbbı, Moğol tıbbı, Tibet tıbbı ve Uygur tıbbı’dır. Çin devleti tarafından desteklenen bu konuda eğitim ve öğretim veren çok sayıda okul ve hastahane vardır. Şimdi bizim burada uyguladığımız yöntem Çin ve Kazak tıbbının öğretileri. Bu geleneksel kazak tıbbının tarihindeki en önemli kişi ise bu konuda tam 700 yıl kadar önce kazak tıbbını ve yöntemlerini yazılı bir eser ile anlatan Öse Baytok Tuluğ Kabuloğlu’dur. Kazak tıbbının babası kabul edilen hocaların hocası bu Bilge insanın yazdıkları ile hastalıkların tarifinden, uygulanacak yöntemlere kadar her şeyi bu eserinde tüm ayrıntıları ile görebiliyorsunuz.

4. Yaptığınız işi kısaca anlatırmısınız?

geleneksel-cin-masaji1Bize müracaat eden insanlara şifa olmaya çalışıyoruz. Yani şifa dağıtıyoruz. Öncelikle kendilerini şikayetleri doğrultusunda Nabız, Dil ya da Göz muayenesi yapıyoruz. İnsanın dilinin yapısı ve rengi iç organları ile ilgili her şeyi gösterir bu yüzden çoğu zaman Nabız ve Dil’e birlikte bakıyoruz. Sonrasında kan yollarının önemini göz önüne alarak yapılacak uygulamaya karar veriyoruz.

5. Uyguladığınız yöntemleri tanımlarmısınız?

Bizim burada uyguladığımız yöntemin ana teması masaj. Ancak şikayetler sonrası, bulguya dayalı olarak etki alanı farklı masaj çeşitlerimiz var. Bunlara örnek verecek olursak ; doğal vücut masajları ( Klasik vücut masajı, derin doku masajı, Çin meridyen masajı, bölgesel masaj, spor masajı, Çin ipek masajı, ileri yaşlara yönelik masaj), Geleneksel Çin ayak bakımı, Rekleksoloji (çin el ve ayak ) masajı, Bioenerji , SOQI BED ( Kızıl ötesi yatak) ve Ciltbakımı ve doku yenilemesini sayabiliriz. Yani kısacası biz adımız gibi şifa dağıtıyoruz. Adımız gibi derken eski Türkçede hastahane için şifahane denirdi. Bizimde adımız oradan gelmekte ŞİFAGER.

6. Türkiye’de yaptığınız çalışmalar süresince en çok hangi sebeplere dayalı şikayetler alıyorsunuz?

İnsanımızda ki şikayetlerin çoğu dengesizlik merkezli. Bu dengesizlikler ; enerji dengesizliği, kan dolaşımı dengesizliği, akım dengesizliği, beslenme dengesizlikleri gibi günlük yaşamın en can alıcı konularını kapsamakta. Bütün bu olumsuzluklara birde günün yorgunluğu ve stresin yol açtığı sinir sistemi gerginliğini de kattığınız zaman dengeli kalmak mümkün olmuyor doğal olarak. Biz bu merkezde insanımızın yiyeceğinden, giyeceğine kadar müdahil olup sağlıklı yaşam’ın ve huzurun tam olarak hayatımızın en önemli tarafının ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Bıçak neşter kullanmaksızın, ameliyatsız sağlık için dengeleri belirliyoruz. Biz dengesizliğe karşıyız. Bütün organlardaki dengesizlikleri ortadan kaldırmak için bize başvuran insanlara, hizmet vermenin mutluluğu başarımızın en güzel tarafı.

7. Sizce Türkiye’deki nüfusun yüzde kaçının sizin uğraştığınız Çin tıbbına ihtiyacı var?

Bunun için bir yüzde vermek mümkün değil. Ancak şunu söyleyebiliriz günümüz ekonomik koşulları, geçim zorluğu, çoluk çocuk sorumluluğu, beslenme alışkanlığı ve günlük yaşamın getirdiği zorluklar ile stress maalesef insanlarımızda oldukça çok yüksek oranda. Bu da bizim işimizin ne denli önemli olduğuna dair bir ölçü. Dünyanın neresinde olursa olsun bu koşullarda yaşayan insanlar için sağlıklı yaşam çok ta kolay değil.