Son günlerde artan kavurucu sıcaklar en çok kalp ve damar hastaları için risk taşıyor. Kan dolaşımı sistemi aşırı sıcaklar sebebi ile kalp krizinden tutunda kalpte ritim bozukluğuna bile yol açıyor. Konuya ilişkin açıklamaları ile uyarı ve tavsiyelerine baş vurduğumuz Özel Keçiören Hastanesi Başhekimi, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Deniz Demirkan ‘’ Kalp ve damar rahatsızlığı olanların, özellikle güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerekir ‘’ dedi. Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerin çok tehlikeli olduğuna değinen Demirkan konu ile ilgili sorularımız şöyle yanıtladı.
SUAT ÖZER. Bu sıcak havalarda kalp ve damar hastaları en çok nelere dikkat etmeli .?PROF. DR. DENİZ DEMİRKAN Aşırı sıcaklar kalp ve damar hastaları için başlı başına riski artırıyor. Bu risklerin başında kalp krizi ve ritim bozukluğu gelmektedir. İşte bu yüzden kalp ve damar hastaları çok mecbur kalmadıkça bu havalarda dışarıda fazla kalmamalıdır. Özellikle güneş ışığının dünyaya dik olarak geldiği saatler çok tehlikeli. Bu sıcaklarda vücut bol miktarda oksijen, Sodyum Potasyum kaybı yaşıyor. Bu kaybı telafi etmek için bol bol su içmek gerekiyor. Vücudun sıvı kaybı bu yolla giderilebilir. Yani sağlık için bol miktarda su içsinler. Vücudun ihtiyacı olan B vitaminin önemli miktarı güneşten sağlansa da kontrollü olmak lazım.
SUAT ÖZER. Sıvı tüketimi için su içmeyi önerirken, yiyecek konusunda neleri tavsiye edersiniz.?
PROF. DR. DENİZ DEMİRKAN.. Günümüz en önemli sağlık problemlerinin başında gelen kalp ve damar rahatsızlığı taşıyan hastaların, yiyecek konusunda da hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Bu gün çoğu ölümle sonuçlanan kalp ve damar rahatsızlıkları sıcak hava kadar bilinçsiz yeme alışkanlığı ile de tetiklenmektedir. Bu durumda yiyecek olarak sebzeden vazgeçmemeleri, miktarında ise aşırıya kaçmamalarını tavsiye ediyoruz. Karpuz , kavun gibi mevsime uygun meyveleri de tüketebilirler.
SUAT ÖZER.. Son olarak başka tavsiyeleriniz var mı.?
PROF.DR. DENİZ DEMİRKAN.. Günlük uyku düzenlerini hiç bozmamalıdırlar. Ağır olmamak kaydı ile spor yapmayı bırakmamalıdırlar. Özellikle hava sıcaklığının azaldığı saatleri ile bekleyip yürüyüş yapmaktan vazgeçmemeliler. Kendilerini yormadan yaptıkları spor ve yürüyüş, düzenli uyku bu rahatsızlıkları taşıyanların en çok dikkat etmeleri gereken şey. Bu kavurucu sıcaklarda dışarıda fazla kalmamak ne kadar önemli ise uyku düzeni, spor, yürüyüş, yiyecek içecek konusundaki hassasiyette o kadar önemli. Tansiyon sorunları da bunlara dikkat edilmesi sonunda bir sisteme kavuşur. Sonuç olarak güneş altında aşırı kalmamak, ağır tempolu spordan kaçınmak, vakitli ve tempolu yürüyüş, kontrollü beslenme ve uyku düzenine dikkat kalp ve damar hastaları için olmazsa olmazlardır.