Sağlık Bakanlığı açıklamasında, son günlerde medyada “Suriye sınırından yaralı nakli sağlayan ambulansların bir terör örgütüne mensup kişileri bölgeye nakletmekte kullanıldığı” iddialarına yer verildiği belirtilerek, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı, “Suriye sınırından yaralı nakli sağlayan ambulansların bir terör örgütüne mensup kişileri bölgeye nakletmekte kullanıldığı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtirken, ambulansların hiçbir şekilde Türkiye sınırları dışına çıkmadığını bildirdi. Bakanlık, “Gerçeklerle bağdaşmayan bu iddialar, büyük bir başarıyla yürütülen sağlık hizmetlerini ve büyük fedakarlıklarla görev yapan acil sağlık çalışanlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik girişimlerdir” açıklamasında bulundu.
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, son günlerde medyada “Suriye sınırından yaralı nakli sağlayan ambulansların bir terör örgütüne mensup kişileri bölgeye nakletmekte kullanıldığı” iddialarına yer verildiği belirtilerek, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Acil sağlık yardımı gerekçesiyle geçici sığınma talebinde bulunan Suriye vatandaşlarının nakillerinin Geçici Koruma Yönetmeliği ve AFAD Genelgesi çerçevesinde büyük bir titizlikle gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, öncelikle acil sağlık yardımı gerekçesiyle geçici sığınma talebinde bulunanların görevli kolluk kuvvetlerine müracaat ettiği anlatıldı.
Kolluk kuvvetlerinin il ambulans servisi başhekimliği komuta kontrol merkeziyle irtibata geçmesi üzerine bölgeye ambulans ekibi görevlendirildiği bilgisi verilen açıklamada, “Acil yardıma ihtiyacı olan hastanın nakli ara bölgede buluşulması koşuluyla sedye ile sınırdan sağlanmaktadır. Hasta ile ilgili kolluk kuvvetleri tarafından belirlenen alanda üst araması ve güvenlik kontrolleri yapılmakta ve hazırlanan kayıt formu ambulansta görevli personele teslim edilmektedir. Ambulans ekibi tarafından hastanın ilk değerlendirmesi yapılarak, acil olduğu değerlendirilen hastaların yönlendirilmesi komuta kontrol merkezi tarafından sağlanmaktadır” denildi.
Açıklamada, hastaneye nakli sağlanan hastaların eş zamanlı olarak İl Göç İdaresi kaydı yapılarak, vaka formu üzerine kayıt numarası işlendiği ifade edilirken, hasta transferinin kolluk kuvvetlerinin belirlediği alanda gerçekleştirildiği, ambulansların hiçbir şekilde Türkiye sınırları dışına çıkmadığı vurgulandı.
Hastanede tedavileri tamamlanan hastaların taburcu evraklarında acil vaka girişi olduğu belirtilerek hastanelerden taburcu edildiğine ve geçici kimlik kaydı yapılmak üzere ilgili kuruluşlara yönlendirildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Taburcu edilen hastalar için istisnai durumlar haricinde herhangi bir ambulans tahsisi yapılmamaktadır. Bugüne kadar ambulanslarla 15 bin 695’i Hatay, 6 bin 525’i Kilis, 3 bin 606’sı Şanlıurfa (Bin 507 Yaralı Kobani), Bin 725’i Gaziantep ve 79’u Osmaniye’ye olmak üzere toplam 27 bin 631 yaralı getirilmiştir.
Suriye’den acil hasta nakilleriyle ilgili süreç incelendiğinde bu işlemlerin düzenli bir kontrol mekanizması içinde büyük bir hassasiyetle gerçekleştirildiği, hepsinin kayıt altında tutulduğu ve taburcu olan hastalar için herhangi bir ambulans tahsisi yapılmadığı görülmektedir.
Buna rağmen hiçbir somut delile dayandırılmadan acil sağlık hizmetlerine yönelik böyle bir ithamda bulunulmasını kamuoyumuzun takdirine bırakıyoruz.
Gerçeklerle bağdaşmayan bu iddialar, büyük bir başarıyla yürütülen sağlık hizmetlerini ve büyük fedakarlıklarla görev yapan acil sağlık çalışanlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik girişimlerdir.
Ayrıca, acil sağlık hizmetlerimize yönelik bu tür iddialar ambulanslarımızı ve bölgedeki gelişmeler nedeniyle zor şartlar altında görev yapmakta olan 112 personelimizin adeta hedef göstermektedir.”