Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya’yla gerilimin en kötü senaryoda 9 milyar dolarlık etki yapacağını söyledi.

Şimşek, Rusya’yı önemli bir partner olarak gördüklerini ve Rusya’yla gerilim peşinde olmadıklarını vurgulayarak, “Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı tedbirler alınabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakanımıza sundum. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH’nin yüzde 0,3-0,4’ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur” dedi.

“ENFLASYON BELKİ 2016’NIN BAŞLARINDA YÜKSEK SEYRETMEYE DEVAM EDECEK”

Cari açığın öngördüklerinden daha hızlı daraldığının altını çizen Mehmet Şimşek, “Biz milli gelire oran olarak cari açığı yüzde 5.4 öngörmüştük, muhtemelen bu sene yüzde 4.7 civarı olacak. Enflasyon beklediğimizden biraz yukarıda yüzde 8 civarında. Ama yaklaşık 830 bin vatandaşımıza yeni iş aş imkanı sağladık. Bütçe genel devlet dengesine baktığınız zaman Türkiye’nin bütçesi dengededir. Yani 0 açık bir bütçe iki seçime rağmen. Türkiye büyümede hiçte ihmal edilmeyecek bir performans ortaya koymuş. 2016’da Fed’in faiz artışına rağmen, yine Çin’deki bu yeniden dengelenme süreci ve etrafımızdaki kaosa rağmen Türkiye’nin yüzde 4 veya biraz üzerinde büyüme ihtimali son derece yüksektir. Enflasyon belki 2016’nın başlarında yüksek seyretmeye devam edecektir. Asgari ücretteki artışın etkisi filan olacak. Fakat önümüzdeki yıl sonunda 5 ile 7 aralığına ineceğini ümit ediyoruz. Bizim vaatlerimiz arasında istihdama yönelik çok güçlü tedbirler var. Cari açık Rusya şokuna rağmen düşmeye devam eder. Rusya şoku yaşanmasıydı cari açık yüzde 4’ün altına inerdi. Türkiye için büyük resme baktığınız zaman bu zor küresel konjonktüre ve çok zor jeopolitik atmosfere rağmen ben Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelere oranla pozitif yönde ayrışacağını umuyorum. Bunun da temelinde siyasi istikrar var, reforma var. Bakın Brezilya yüzde 3 buçuk 4 küçülüyor. Rusya küçülüyor. Yani dünyanın birçok gelişmekte olan ülkesinde güçlü bir büyüme yok” şeklinde konuştu.
Rusya’nın yaptırım kararlarını yorumlayan Şimşek şu ifadeleri kullandı:
“Rusya’yı önemli bir partner olarak gördük. Rusya’yla gerilim peşinde değiliz. İlk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık, her anlamda hazırlık içindeyiz. Üç temelde çalışma yaptık. Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Türkiye’nin enerjide Rusya’ya bağımlılığını yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakanımıza sundum. Biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Turist sayısında 603 bin azalma var. Müteahhitlik hizmetlerinde yavaşlama var. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH’nin yüzde 0,3-0,4’ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur.”

“RUSYA GIDA FİYATLARINI GEÇİCİ OLARAK DÜŞÜRÜR”

Rusya’nın gıda fiyatlarını geçici olarak düşürebileceğini söyleyen Şimşek, “İşlenmemiş gıda ürünlerinin enflasyon üzerindeki baskısı çok güçlü. Buna yönelik yapısal tedbirler alma noktasındayız. Esas olarak tarlada ucuzken, tüketiciye neden pahalı ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde tarımın yapısal sorunlarına bizim inmemiz gerekiyor. Tarımda ölçek son derece küçük” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETTE KAMU TÜM YÜKÜ ALMAZ”

Mehmet Şimşek, asgari ücretin işverene maliyetiyle ilgili olarak da, “Geçici olarak kısmi bir telafi edici adımlar atılabilir. Ama bütün yükün kamu tarafından yüklenilmesi söz konusu olamaz” dedi.