Rusya ile gerilim giderek artarken atılacak adımlarda dikkatli olunması gerekiyor. Zira doğalgaz ihtiyacımızın yarıya yakınını Rusya’dan karşılıyoruz. Bu ülkenin vanaları kapatması halinde Türkiye’de milyonlarca kişi soğukta kalır, binlerce sanayi tesisi çalışamaz duruma gelir.
Akkuyu’daki nükleer santrali bir Rus kamu şirketinin yapmakta olduğunu da akıldan çıkarmamalıyız. Söz konusu santral planlandığı biçimde bitmezse ciddi bir enerji açığı ile karşı karşıya kalabiliriz.
Rusya, turizm açısından da Türkiye için hayati önem taşıyor. Ülkemize Almanya’dan sonra en fazla turist Rusya’dan geliyor. Bu ülkeyle gerilimin tırmanması turist gelişini durdurabilir.
Müteahhitlik hizmetleri konusunda da Rusya ile yoğun ilişkiler içinde bulunuyoruz. Türk müteahhitleri Rusya’da yüzlerce milyar dolarlık iş yapıyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması bu hizmetlerin aksaması anlamına gelir.
++
Ve olayın bir başka boyutu…
Rusya Devlet Başkanı Putin’in zaman zaman çılgın adımlar attığını görüyoruz. Kırım, Gürcistan ve Ukrayna’daki askeri harekatları bunun en çarpıcı örnekleri.
Rusya’ya kafa tutmamız halinde NATO’daki sözde dostlarımızı ne yapacakları ise meçhuldür. PKK ile savaşta bize destek olmayan, aksine PKK’ya silah yardımında bulunan kimi NATO ülkelerinin Rusya ile bir çatışmaya girmemiz durumunda bize yardımcı olacaklarını, kol kanat gereceklerini düşünmek fazla iyimserlik olur.
++
Bir de şu var:
Suriye’de Esat rejiminin ayakta kalması Suriye’nin bir bölümünü kontrolü altında tutan PKK’nın kolu PYD’nin zayıflamasına, dolayısıyla güney sınırımızda bir Kürt devleti kurulmasına engel olabilir.
Yani güney sınırımızdaki ani gelişmelerde bir satranç ustasının akıl kıvraklığı ile hareket etmek zorundayız.
Sözde dostlarımızın dolduruşuna gelmemeli, Rusya ile aramızdaki gemileri yakmamalıyız.