Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Son bir hafta içinde Rus basınında ve Rus yetkililerince yapılan açıklamalar, bana gençliğimi hatırlatıyor. Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi” dedi.

 

Davutoğlu, Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin, Rusya ile krizin ardından Azerbaycan doğalgazıyla ilgili talep artırımının olup olamayacağına ilişkin sorusu üzerine Davutoğlu, Türkiye’nin entegre bir enerji politikasının olduğunu vurgulayarak, enerji kaynaklarının ve temin edilen ülkelerin çeşitlendirmesi bağlamında da her zaman çok boyutlu politikalar izlendiğini kaydetti.

“AZERBAYCAN’LA ENERJİ İŞBİRLİĞİNİN ARTMASI YÖNÜNDE MASADA BULUNACAĞIZ”

Azerbaycan’la enerji konusunda yürütülen iş birliğinin Rusya’dan bağımsız olarak yoğun olarak devam ettiğini belirten Davutoğlu, hem son konjonktürde yaşananların kapsamlı olarak ele alınacağını, hem de Türkiye-Azerbaycan arasındaki enerji işbirliğinin artması yönünde masada bulunacaklarını kaydetti.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ HATIRLATMASI

Davutoğlu’na, Rusya’nın IŞİD petrolüyle ilgili iddiası da soruldu. Bu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtirken, soğuk savaş dönemi hatırlatması yapan Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Son bir hafta içinde Rus basınında ve Rus yetkililerince yapılan açıklamalar, bana gençliğimi hatırlatıyor. Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, ‘Pravda yalanları, palavraları’ diye anılırdı. Sadece, Rusya’nın son 20-25 yıl içerisinde, soğuk savaş sonrasında unuttuğunu zannettiğimiz özellikleri, Sovyetler’den kalan Sovyetik özellikleri birer birer ortaya çıkıyor.