Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağı krizi öyle kolay geçiştirilmeyecek. Zaten Suriye, Irak sınırındaki savaş PKK ve IŞİD terörü bu sene Türk turizmine vuracağı kadar vurmuştu.
Rusya’dan gelen turistlerle ayakta durabilen Türk turizmcilerin 2016 yazında Allah yardımcıları olsun.

Zaten bölgedeki gerginlik 2016 yılında da devam edeceği için batılı turistler bu sene olduğu gibi gelecek yılı da gözden çıkarmışlardı.
Elimizde Ruslar vardı. Onlarda bu uçak olayından sonra kapıyı kapayınca tek şansımız, yerli ve Arap turistlere kaldı.
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NDAKİ KARŞILAMA
MAZİDE KALDI
Komşu ve müttefik diyebileceğimiz iki ülke Rusya ve Türkiye uzun yıllardır, soğuk savaş döneminde bile dost kalmayı da başarmışlar.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağının tozu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Putin’i karşıladığı görüntüler gözümün önüne geldi.
Devlet ilişkilerini zirvede tutmak kolay değildir. Bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB’ye rest çektikten sonra Rusya’ya giderek Putin ile yakınlaşması aklıma geldi.
Büyük devletler, büyüklüklerini izledikleri politikalarla ortaya koyarlar.
Sakın Rusya uçakları vuruldu ben bunu eleştiriyorum diye algılanmasın. Devletler hukuku ne emrediyorsa, yapacaksın. İhtara rağmen ihlal ediyorsa tabii ki vuracaksın. Ancak bu ilişkiler bu kadar pamuk ipliğine bağlı olmaması diye düşünüyor ve sanıyorum ki işin içinde bizlerden gizlenen başka şeyler de var.
DEMEK Kİ G20 ZİRVESİNDE BAZI ŞEYLER TERS İŞLEDİ
Rusya ve Türkiye gibi iki eski dost ama birisi Esad’dan nefret ediyor, birisi de kendi çıkarları için ille de Esad diyor.
İşte Rusya uçağını düşürmemiz iki komşu ve müttefik ülkeyi yol ayırımına, getirdi.
Rusya Devlet Başkanı Putin, tüm dünya basınına da yansıdığı gibi Türkiye’nin uçakları düşürmesini değerlendirirken, ’’Bizi arkadan vurdu’’ değerlendirmesi yaptı ve güne damgasını vurdu.
Herkes bunu bir daha Türkiye-Rusya ilişkileri eskisi gibi olmaz diye okuyor. Tabii bu gerginlik, bu kriz ticaretimizi de olumsuz yönde etkileyecek.
Belki Putin, doğal gazı keserek gerek elektrik enerjisi gerekse ısınma açısından bağımlı hale gelen Türkiye’yi soğukta ve karanlıkta bırakabilir.
BU VURMAK BU KADAR KOLAY MI?
Bence Türkiye ve Rusya gibi iki ülke arasında büyük krize yol açacak bu uçak vurma olayını, uçaktaki askerlerin iletişimi sonucu bir düğmeye basılarak verilen bir basit karar olarak görmüyorum.
Bu karar, büyük bir olasılıkla başta Genel Kurmay Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı koordinesi sonucunda gerçekleşmiştir.
PUTİN ANTALYA’DA SON NOKTAYI KOYMUŞTU
Hatırlanacağı üzere  Antalya’da yapılan G20 zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, isim vermeyerek IŞİD’e destek veren ülkeler arasında G20 ülkeleri üyesi ülkelerin olduğunu belirtmişti.
Gazetemizin Genel Yayın Koordinatörü Orhan Uğuroğlu manşette yer alan yazısında, “ Putin Türkiye’yi mi suçladı?” diye sordu.
Türkiye’de Sonsöz Gazetesi dışında medya bu konuyu haber yapmadı ama dünya kamuoyun Putin’in Türkiye’yi suçladığı diye yorumladı.
Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi üzerine pek çok senaryo ortaya konulacak Türkiye’de elindeki kartlarını tek tek açacak.
Rusya lideri Putin eğer ilk açıklamalarındaki sertliği devam ettirecek olursa Türkiye’nin zor günler yaşayacağını bugünden söylemek zor değil.