“Açık Semalar Antlaşması” kapsamında hava sahamızda 4 gün uçuşlar yapacak olan Rusya, İncirlikte konuşlandırılmasına izin verdiğimiz Amerika Hava Kuvvetlerine ait askeri gücü ile Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırlarına yaptığı askeri yığınakları da bu vesile ile resmen öğrenecektir.

Ülkemiz hava sahasında gözlem uçuşları yapmakta olan Rusya’nın, ülkemize gözdağı vermeye devam etme kararlılığında olduğuna da şüphe bulunmamaktadır.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bir açıklama basında yer almıştır. Bu açıklamada, bir Rus uçağının 15-18 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemiz hava sahasında gözlem uçuşları gerçekleştirileceği ve söz konusu uçuşların “Açık Semalar Antlaşması” (ASA) çerçevesinde yapılacağı belirtilmektedir.
Açık Semalar Antlaşması, eski doğu ve batı blokları arasında, şeffaflık ilkesi gözetilerek karşılıklı anlayışın sağlanması amacıyla 1992 yılında Helsinki’de imzalanmış, Rusya’nın iç onay sürecini tamamlamasından sonra 2002 yılında yürürlüğe girmiştir.
Antlaşmaya ilişkin metinlerin saklanmasına ve uygulanmasına dair idari işlemler, Kanada ve Macaristan tarafından yerine getirilmekte olup, hâlihazırda 34 ülke Antlaşmaya taraf bulunmaktadır.
Taraf ülkeler, birbirinin hava sahasında silahsız askeri uçaklarla fotoğraf, radar ve kızılötesi algılayıcılar kullanmak suretiyle ve izin verilen tarihler itibarıyla havadan görüntü ve veri toplayabilmekte, ancak sanayi casusluğunu önlemek için kullanılan teknoloji sınırlandırılmaktadır.
Ev sahibi ülkenin, uçuş güvenliği hariç, taraf ülke tarafından yapılan gözlem uçuşlarını herhangi bir şekilde engelleme (örneğin milli güvenlik nedeniyle) hakkı bulunmamaktadır.
Ancak, taraf ülkelerin bir diğerinin üzerinde uçuş hakkı sınırsız da değildir ve bu amaçla kotalar konmuştur.
Tüm taraflar, bir tarafın diğerinin ülkesinde elde ettiği bilgi ve bulgulardan, giderlerini karşılamak şartıyla örneklerini alabilme hakkına sahiptir.
Genelkurmay’ın açıklamasında Rusya’nın en son ASA kapsamında ülkemiz hava sahasında askeri gözlemlerde bulunduğu belirtilmemekle birlikte, günümüzde çok yaygın olarak kullanılmakta olan bir deyime göre, zamanlama en hafifiyle çok manidardır!
Geçtiğimiz ay bir Rus bombardıman uçağının hava sahamızı ihlal etmesinin ardından düşürülmesinin Rus makamlarında bir infiale neden olduğu ve ülkemize karşı birçok önlemlere başvurulacağı ifade olunmuştu.
Turizm başta olmak üzere Rusya’yla ekonomik ve ticari faaliyetlerimize kısıtlama getirilmiş, Ege Denizi’nde uluslararası sularda seyreden bir balıkçı gemimize ateş açılmıştı.