Türkiye ve Rusya arasındaki kriz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki söz düellosu dünya medyasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Putin’i hedef göstererek, IŞİD ’den petrol aldığımızı ispat ederse, istifa ederim’’ sözleri üzerine Rusya uydudan çekilmiş görüntüleri dünya basınına bir basın toplantısı ile sundu.
Dünya basınında olduğu gibi İsveç medyasında da genişçe yer buldu. Bu görüntülerle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de bu ticaretten şahsi çıkardıkları da iddia edildi. Haberler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin adı verilerek, günlük 3 milyar dolarlık bir sevkiyattan bahsedildi. İsveç Televizyonu bu iddiaları verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak, ‘’Erdoğan’ın IŞİD ile petrol ticareti’’ olarak değerlendirildi.
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN BİLE OLSA, TÜRKİYE İMAJI ZEDELENDİ
Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatolij Antonov’un iddialarındaki sunum bize ‘’Çamur at,  izi kalsın’’ gibi gelse de İsveç kamuoyunda olumsuz etki yaptığı kesin.
Tabii ki bu iddiaların diğer dünya ülkelerinde ve kamuoyunda da benzeri üslupla yer aldığını düşünürsek, Türkiye’nin imajına da büyük bir kara leke sürülmeye çalışıldığını görüyoruz.
Türkiye Cumhurbaşkanının ağzından yalanlamasına rağmen dünya kamuoyunda uyandırılan şüphe Türkiye aleyhine çok hızlı bir imaj kaybına neden olmaktadır.
Türkiye Rusya’nın sınır ihlali ve uluslararası angajman haklarını kullanarak haklı olarak ihlal yapan uçağı düşürmesine rağmen, Rusya bu iddialar ile Türkiye’yi dünya kamuoyunda çok zor duruma düşürmektedir.
DÜNYA’DA İSTENMEYEN ÜLKE Mİ OLACAĞIZ?
Avrupa Türkiye’ye vizeyi kaldıracağını söylese de Türkiye’nin IŞİD adlı terör örgütünden petrol alarak ekonomik destek verdiğine yönelik, yenilir yutulur cinsten olmayan iddiaları Erdoğan yalanlasa dahi Avrupa medyası bu sözlere maalesef itibar etmemekte, haber olarak yayınlamamaktadır.
Dünya IŞİD terörüne karşı aşırı duyarlı.
Peki, Türkiye bu doğru olmayan iddiaları nasıl yanıtlayacak?
Rusya’nın saçtığı bu olumsuz tabloyu nasıl yok edecek?
Rusya Türkiye’ye yönelik bir dizi ekonomik ve siyasi yaptırımları arka arkaya dizelerken Türkiye nasıl yanıt verecek?
Doğru olmayan Rusya iddialarının Türkiye’nin dünyadaki imajını olumsuz etkilemesi karşısında ne yapacak?
Rusya, bu iddiaları ortaya atarak, Türkiye’yi dünyada yalnızlığa itmeyi hedefliyor açıkçası.
CUMHURBAŞKANI NASIL YAPACAK
Bu haberler İsveç medyasında yer aldıktan sonra sokaktaki İsveçliler ile karşılaştığımda Rusya’nın iddialarının yalanlanmasına rağmen sanki ispat edilmiş gibi kabul ettiklerini gördüm. Yani bu haberleri okuyanlar maalesef kalplerinde Türkiye’yi şimdiden cezalandırılmıştı. Türkiye-Rusya arasındaki gerginlik artarken, belki savaş tehdidinin yükseldiği bugünlerde Türkiye imajı da ne yazık ki ayaklar altına alınıyor.
Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesi ekonomik ve prestij olarak tahminlerin üzerinde zarar verecek nitelikte gösteriyor.
Türkiye Rusya’nın attığı bu iddiaları gerekirse medyaya ilanlar da vererek acilen yanıtlamalı.