İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, yarın Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında başlıca bir gündem maddesi olması beklenen Suriye konusunda Rusya’ya ağır eleştirilerde bulundu. Rusya “savaş suçu” işlemiş olabilir!

Rusya’yı Suriye’deki savaşı “uzatmak”la suçlayan Johnson, Rusya’nın BM yardım konvoyuna saldırının arkasında olması durumunda “savaş suçu” işlemiş olabileceğini de öne sürdü.

Boris Johnson, BBC’ye yaptığı açıklamada Suriye bağlamında Rusya’ya ağır eleştirilerde bulundu. Johnson, Rusya’yı Suriye’deki savaşı “uzatmak” ve savaşı daha da “korkunç” kılmakla suçladı.

BBC’ye göre açıklamaları sırasında Rusya’nın Halep yakınlarındaki BM yardım konvoyuna yönelik saldırının arkasında olması durumunda “bir savaş suçu” işlemiş olabileceğini de ifade eden Johnson, Rus güçlerinin bilinçli olarak sivilleri hedef alıp almadığını sormanın doğru olduğunu da söyledi.

Haberde geçen haftanın başında meydana gelen saldırı sırasında 18 TIR ve bir deponun yok edildiğine, 20 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilirken suçlamaları reddeden Rusya’nın ise saldırıdan isyancıların bir bombardırmanı veya bir ABD insansız hava aracını sorumlu tuttuğu anımsatıldı.

-RUSYA’DAN JOHNSON’A JET YANIT-

Öte yandan, Boris Johnson’un Rusya’ya yönelik eleştirilere Moskova’dan jet yanıt geldi. Sputniknews’a göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Johnson’un söyledikleri için “Her şey doğru, iki kelime dışında: ‘Rusya’ yerine ‘İngiltere’, ‘Suriye’ yerine ‘Irak’ kullanılmalı” dedi.