Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Obama arasında Suriye ve Ukrayna’yı ilgilendiren konularda bir telefon görüşmesinin gerçekleştirilmiş bulunduğu bilinmektedir. Ukrayna konusunu ayrı bir yazıda ele alacağız.

Görüşmede tarafların, Suriye’deki ateşkes durumunun güçlendirilmesi ile Suriye halkına insani yardımın daha etkin yapılması konusundaki ABD-Rusya işbirliğinin devam ettirilmesi kapsamında yapıldığı ve görüşmenin Obama tarafından talep olunduğu gelen bilgiler arasındadır.
Suriye’de barışın sağlanmasına yönelik olarak Cenevre’de sürdürülen barış müzakerelerine katılmakta olan ılımlı görüşteki Esat rejimi muhaliflerinin El-Nusra ve IŞİD örgütleriyle aralarına mesafe koymaları ve Türkiye-Suriye sınırının kapatılarak silah ve terörist trafiğinin engellenmesi gerektiği hususlarının Putin tarafından vurgulanmış olduğu medyaya yansımıştır.ABD ile Rusya’nın ayrıca, Suriye konusunda iki ülke gizli servisleri ve askeri makamlar arasındaki eşgüdümün güçlendirilmesi konusunda ortak bir anlayışa vardıkları öğrenilmiştir.
Bu görüşme, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un geçen haftalarda dile getirdiği ve ilgili makamlarımızca yalanlanan iddiaların, yani Türkiye-Suriye sınırının hala terörist ve silah ile mühimmatın geçişinde kullanılmakta olduğu yönündeki görüşünün Putin tarafından Obama’ya en üst düzeyde aktarılmış olması açısından çok önemlidir.
Obama’nın Putin’in bu ifadelerine ne cevap verdiği henüz bilinmemekle birlikte Suriye ile sınırımızın kapatılmasının iki süper güç arasında konu edilmiş olmasının bile başlı başına vahim bir durumu teşkil ettiği açıktır. Zira konunun uluslararası medyaya yansıtılmış olması hem yetkililerimizce yapılan açıklamalara en azından Rusya tarafından güvenilmediği, hem de sınırın Rusya destekli Esat rejimi güçlerince kapatılabileceği anlamına gelmektedir.
Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasının ülkemiz üzerinden özellikle Halep’e iletilmeye çalışılan insani yardımı engelleyebileceğinden, dolayısıyla Halep’in Esat rejimi güçlerinin eline daha çabuk düşmesine neden olacağından ve Türkmen soydaşlarımıza gerekli destekte bulunulmasına set çekebileceğinden endişe duyulmaktadır.
Hadi diyelim ki Rusya, geçen sonbaharda bir uçağının uçaklarımızca düşürülmüş olmasının intikamını almak için elinden geleni yapmaya devam etmektedir. Fakat bazı üst düzey yetkililerimizce zamanında El-Nusra ve IŞİD ile PYD’ne müsamaha ile yaklaşmış olmasının yarattığı olumsuz algının devam ettiği ve bunun istismarına devam olunacağı açıktır.