Rusya’nın, Suriye’deki hava operasyonları için kritik önem taşıyan Hmeymim hava üssü’nü iyileştirmeyi ve genişletmeyi planladığı iddia edildi.

İzvestiya gazetesine konuşan Rus Savunma Bakanlığı kaynağı, planın üsten yapılan hava operasyonlarının iyi yürütülmesini sağlamayı ve üssün güvenliğini güçlendirmeyi amaçladığını öne sürdü.

Rus Savunma Bakanlığı kaynağı, Hmeymim hava üssü’nü iyileştirmek amacıyla yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ek apronlar, kışla binaları ve bir hastane inşa edileceğini, daha büyük uçaklar için de ek alan oluşturulacağını anlattı.

Kaynak, planın 2015 yılının sonlarına doğru şekillendiğini ancak uygulamasının, üssün statüsü belirleninceye kadar ertelendiğini belirtti.

-YENİ RADYO EKİPMANI VE PANTSİR FÜZELERİ OLACAK-

Bu arada, üssün hava trafik kontrol sistemleri dahil yeni radyo ekipmanıyla donatılacak. Pantsir karadan hava füzeleri ve uçak savar silah sistmleri için de yer hazırlığı yapılacağına dikkat çekildi.

Sputnik haber ajansının İngilizce yayınında yer verdiği habere göre, söz konusu plan kapsamında üste Antonov An-124 Rus nakli jetleri için özel bir alan ayrılacak.