Önceki gün, Rusya, İran, Ermenistan ve Gürcistan’ın, elektrik enerjisi konusunda yeni bir ‘Kuzey-Güney’ koridoru oluşturmak üzere anlaşmaya vardıkları anlaşılmaktadır.

 

Dört ülke yetkililerinin bu konuda Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak başkanlığında düzenlenen bir toplantıda bu niyet beyanının altına imza koymuş bulundukları bilinmektedir.
Rusya’nın ‘Kuzey-Güney’ ekseni çerçevesinde, ülkemizde ‘Mavi Akım’ olarak bilinen bir doğalgaz boru hattının kurulması için yıllardır ülkemizle temas halinde olduğunu hatırlamaktayız… Ancak bu kez konu doğalgazı değil, elektrik enerjisini ilgilendirmektedir.
Mavi Akım projesinin, bir Rus askeri uçağının tarafımızdan düşürülmesi üzerine raftan şimdilik kalkmış bulunduğu gerçeği karşısında, Rusya’nın bu kez elektrik enerjisi konusunda ülkemize yakın ilişkileri bulunan Gürcistan’a etkide bulunmasıdır söz konusu olan.
Enerji konularıyla ilgili olarak bu köşede çok yazılarımız çıkmıştır; ancak bu kez durum farklıdır! Rusya bu ülkelere doğrudan elektrik enerjisi vermeyi taahhüt etmektedir. Diyeceksiniz ki Rusya bu elektriği nerden temin edecektir? Tabiatıyla doğal gazı elektriğe çeviren santrallerin yardımıyla.
2012 yılı rakamlarıyla Rusya’nın ihraç ettiği elektriğin miktarı yaklaşık 20 milyon kilovat saattir. Bir örnek vermek gerekirse aynı yıl Ankara’nın tükettiği elektrik enerjisi 12 milyon kilovat saattir. Adı geçen ülkelerin yüzölçümleri ile nüfuslarını göz önünde bulundurduğunuz takdirde, bu enerjinin ihracı Rusya açısından çok zor değildir.Hep yazarız ya bu köşeden enerji, emperyalist güçlerin elinde tutulan ve bir türlü o’na sahip olamayan ülkelerin üzerinde bir kılıç gibidir diye.
Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru bir Rus bombardıman uçağının düşürülmesi ile birlikte Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelmiş bulunduğu ortamı tekrar hatırlarsak, Rusya’nın özellikle Türkiye ile yakın bir dostluk ilişkisi içinde olan Gürcistan’ı enerji açısından kendine bağlamak için çaba göstermesi bizleri çok da şaşırtmamalıdır.
Geçen yıl bu köşeden, bir Rus bombardıman uçağının düşürülmesini, eğer uçaklarımız pilotlarına verilmiş bulunan bir sabit emir varsa savunacağımı yazmıştım… Bugüne kadar, iktidarın garip bazı ifadeleri haricinde bu durumun değiştiğini gösteren bir işaret de yoktur!
Gerçekleri bilmeyen, tartışmayan bir toplumda, Gürcistan’ın bile karşımıza alınması ne anlama gelir? Birileri cevaplasın!