Azerbaycan ile Ermenistan kuvvetleri arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaların önlenmesi amacıyla Rusya’nın bir süredir taraflar arasında arabuluculuk faaliyeti sürdürdüğü bilinmekteydi.

16 Mayıs günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da iki ülke lideri arasında, basına fazla yansımayan bir görüşmenin gerçekleştirilmesini takiben hafta başında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Putin’in başkanlığında yapılan bir toplantıya Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermeni muhatabı Sargisyan’ın katılmış bulundukları anlaşılmıştır.
Toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, tarafların üçlü müzakerelerin devamı konusunda görüş birliğine vardıkları belirtilmiştir.

Bildiride ayrıca, tarafların, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Gurubu’nca konuya ilişkin sürdürülen temas ve gözlemlerin destekleneceği ve sorunun adil bir şekilde aşılması için ortak bir iradenin mevcut bulunduğu kaydedilmiştir.

En yüksek seviyede yapılan bu toplantıda belirtilen iyi niyetlere rağmen dün Dağlık Karabağ’da 12 noktada Ermenilerce ateşkesin ihlal edilmiş olduğu da Azeri kaynaklara atfen öğrenilmiştir. Aynı kaynaklarca, Ermenilerin attığı füzelerden bazılarının yerleşim yerlerine çok yakın mesafelere düştüğü de ifade olunmuştur.

Peki, AGİT Minsk gurubu dururken Rusya tarafları üçlü bir toplantılar zincirine niye razı etmiştir?

Unutulmamalıdır ki hem Azerbaycan hem de Ermenistan eski Sovyetler Birliği’nin sadık birer ülkesiydi ve mikro-milliyetçiliğin kökenleri bu ülkelerde kök bulamamıştı. Dolayısıyla Rusya anılan iki ülkeyi hala tarihi bir refleksle arka bahçesi olarak görmeye devam etmektedir.

Öte yandan, Ukrayna’ya yönelik müdahalelerinde vaz geçmeye niyeti bulunmayan Rusya’nın bu nedenle arası ABD ve AB ile açık bulunmaktadır. Ayrıca Polonya, Estonya, Finlandiya ve Litvanya gibi ülkelerin talebi üzerine NATO’nun 400 kişilik bir askeri kuvveti bu ülkelere göndermeyi geçen hafta kararlaştırmış bulunması, Ukrayna benzeri girişimlerde bulunabileceği düşünülen Rusya’ya karşı duyulan güvensizliği açıkça ortaya koymuştur.

Daha önce bir başka yazımda belirttiğim gibi, ülkemize benzer bir şekilde fakat tamamen başka nedenlerle Rusya’nın da uluslararası sahnelerde manevra alanı iyice daralmıştır ve Azerbaycan ile Ermeni Başkanlarını toplayarak bir tür ağabeylik yapmakla, uluslararası kamuoyu nezdindeki görünümünü bir nebze düzeltebileceğini hesaplamaktadır.