Egemen bir ülke olarak sınırımızı ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmemiz doğruydu ama bu hareketin geldiğimiz noktada Rusya’nın işine yaradığını söylemek zorundayız.

Uçağı düşürüldükten sonra Rusya, Suriye’de askerini, üslerini, füzelerini, bombalarını artırdı, burada söz sahibi olduğunu bütün dünyaya gösterdi.
Türkiye tek başına Rusya’nın Suriye’de yeni mevziler kazanmasına karşı çıkamazdı, başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinin olaya el koyması gerekirdi. Ne var ki onlar da son derece ağır davrandı ve sonuçta Rusya, Suriye’de en fazla söz sahibi ülke konumuna geldi.
++
Geçen hafta bir Rus savaş uçağının sınırımızı ihlal ettiğini duyunca şöyle düşünmekten kendimi alamadım:
“Acaba Rusya bir uçağını daha düşürmemizi mi istiyor? Böylece ortalık yeniden karışmasından yararlanarak Suriye’deki varlığını iyice güçlendirecek.”
++
Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in Cumhuriyet’e yaptığı şu değerlendirme Suriye krizinin boyutunu çarpıcı biçimde gösteriyor:
“Esad rejimi bir nevi Rusya’nın mandası oldu. Rusya için Esad değil kendine tabi olacak yönetim önemli.
Üçüncü Dünya Savaşı bir boyutu ile başlamıştır. Sömürgecilik hiç bitmemiştir, yeni dünya koşullarında şekil değiştirmiştir.
Batı ne yapacağını bilemez halde kıvranıyor.”
++
Bir yanda Rusya’nın çılgınlığa varan atakları…
Diğer yanda NATO ülkelerinin korkak, ürkek tavırları…
Rusya’nın çılgın ataklarına tek başımıza karşı çıkamayız, ama bunlar karşısında NATO’yu da yanımızda görmemiz de mümkün değil.
++
Peki, ne yapacağız?
Şu aşamada yapılacak en doğru hareket Rusya’nın tahrik edici tavırlarına karşı soğukkanlı durmak, bir uçak daha düşürmek gibi krizi tırmandıracak ve Rusya’ya Suriye’de ek mevziler kazandırma fırsatı verecek davranışlardan kaçınmaktır.
Güneydoğu’daki çatışmalar bizi zaten yeterince yıpratıyor. Batı’nın telkinlerine kanarak Suriye’de Rusya’ya karşı adımlar atmak şu konjonktürde son derece yanlış olur.