Mersin Akkuyu’da nükleer güç santralini Rus devlet şirketi Rosatam kuruyor.
Tamamlandığında santrali işletme görevi yine Rusların olacak ve ürettikleri enerjiyi 15 yıl süreyle bize satacak.

“Türkiye’yi yaptıklarına pişman edeceğiz” diye tehditler savuran Putin’in yönetimde olduğu Rusya’da devlet şirketinin kuracağı nükleer santralin güvenli olduğuna inanmak saflık olmaz mı?
İleride burada Çernobil benzeri bir facianın yaşanmayacağının, daha açık söyleyeyim yaşatılmayacağının güvencesi nedir?
++
Prof. Tolga Yarman, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için çevre etki değerlendirmesi yapılmadığını söylemişti.
Yine bölgenin toprak yapısının ve depreme dayanıklılığının nükleer güç santrali yapmaya uygun olmadığını ısrarla ifade eden uzmanlar da var.
Bunlara ek olarak, Rus devlet şirketinin ister istemez Putin’in kontrolünde olduğu da düşünülürse, ciddi bir tehlikenin varlığını kabul etmek zorundayız.
++
Koskoca Rusya Vladimir Putin’in elinde adeta oyuncak. Ne Parlamento’nun esemesi okunuyor, ne hükümet üyelerinin söylediğini dinleyen var. 2012’de yüzde 63 oyla üçüncü kez başkan seçilen Putin ülkeyi tek adam olarak yönetiyor ve maceradan maceraya sürüklüyor.
Ukrayna’da, Kırım’da, Suriye’de yaptıklarına bir bakın! Eğer ABD Başkanı Obama bir çılgınlık yapıp Putin’e uysa şimdiye kadar üçüncü dünya savaşının başlaması işten bile değildi.
++
Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmemizden sonra gelişen olaylar Türkiye’ye ciddi ekonomik kayıplar verdi, önümüzdeki günlerde de vereceğe benziyor. Ama tüm bunlar başkanlık sisteminin yaratacağı sakıncaları görmemizi de sağladı.
Diyelim ki Türkiye başkanlık sistemine geçti ve başımıza Putin gibi bir başkan geldi… Ne olacağını, hangi riskler alacağımızı düşünebiliyor musunuz?
++
Evet, Rusya’yla yaşadığımız krizi hem nükleer güç santrali yapımı hem de başkanlık sistemi açısından enine boyuna değerlendirmemiz gerekiyor.