Güya süper devlet ama yöneticilerinin sinirleri lime lime olmuş. Ağır silah, bomba ve füzelerle donatılmış Rus savaş gemisinin uluslararası sularda gariban bir Türk balıkçı teknesinden korkup ateş açmasını başka türlü izah etmek mümkün değildir.

Böyle giderse önümüzdeki günlerde Rus savaş gemilerinin jet-skilere, deniz bisikletlerine, kanolara, kayıklara, sandallara, yelkenlilere ve hatta küçük çocukların bindirildiği şişme ördeklere bile ateş açmaları söz konusu olabilir.
++
Rusların kontrolsüz güç kullanmalarının yarattığı en büyük tehlike galiba şu:
Elinde nükleer güç bulunduruyor. Yani istediği zaman dünyayı cehenneme çevirebilir.
Rus yöneticilerin Güneydoğu’da kan davası güden gözü dönmüş aşiret reisi gibi duygusal ve fevri davranması sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı ilgilendiren bir tehdittir.
Buna acilen çözüm bulunması gerekir.
Sadece bizim “Sakin ol, sinirlerine hakim ol” dememiz yeterli değil, NATO ve Birleşmiş Milletler de Rusya’ya sık sık sağduyu çağrısı yapmalı, bu çağrılar dinlenmezse ambargo kararları vermelidir.
++
Rus yöneticilerinin tutarsız davranışlarını sadece Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin yarattığı travmaya bağlayamayız.
Bir zamanlar Rusya’nın başını çektiği Sovyetler Birliği çatısı altında olan Estonya, Letonya, Litvanya bugün NATO ülkesidir.
Yine bir zamanlar Rusya’nın lideri olduğu Varşova Paktı’nın üyesi Çek Cumhuriyeti (Çekoslovakya), Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Arnavutluk bugün NATO’ya üye ülkeler arasında bulunmaktadır.
İşte Rusya’nın yıllardır hazmedemediği ve bir an önce değiştirmek istediği tablo budur.
Ukrayna’da, Gürcistan’da, Kırım’da yaptığı hamleler, Suriye’de üs üstüne üs kurması, Türkiye’ye ölçüsüz tehditler savurmasının ardında elinden gitmiş toprakların, devletlerin kuyruk acısı vardır.
++
Bu durumu iyi anlamak, tahriklere kapılmamak ve Rusya karşıtı blok içinde bilinçle ve onlarla birlikte hareket etmek, her platformda Rusya’nın dünya barışı için oluşturduğu tehlikeyi vurgulamak zorundayız.