Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya yapacağı ziyareti Rus medyasında “Erdoğan’ın Ukrayna ajandasında neler var” sorularına neden olurken Türkiye ve Ukrayna’nın dış politikada ortaklık bulabilmesi için “birbirini keşfetmesi gerektiği”  değerlendirmeleri yapılıyor.  

Sputnik Radyosu, Ukrayna’da ateşkes sürecinin yoğun tartışmalara rağmen devam ettiğini, ağır silahların çekilmesinin tamamlandığı ve silahların neredeyse tamamen sustuğu yönündeki haberlerin alındığını belirtikten sonra “Tüm bu gelişmeler devam ederken Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı ziyaret edecek” diyor.

BELAVENTSEV: TÜRKİYE
VE RUSYA’NIN KIRIM
TATARLARI POLİTİKASI UYUMLU

Rusya Devlet Başkanlığı Kırım özel temsilcisi Oleg Belaventsev’in ise Türkiye ile Rusya’nın Kırım Tatarları politikasının uyumlu olduğunu söylediğine dikkat çeken Sputnik,  Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu uzmanlarından Habibe Özdal’ın açıklamalarını yansıtıyor.

Özdal, Türkiye’nin Ukrayna ile olası işbirliğinden bahsederken “en çok zorlanılan” hususun Kırım meselesi olduğunu söylerken “Türk Dış politikası Ukrayna krizinde bugüne kadar hep iki unsur arasında bir denge gözetti. Bir taraftan Kırım’ın Rusya’ya bağlanması yasal olarak tanınmadı. Diğer taraftan da Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının Türk-Rus ilişkilerine yıkıcı bir etkisinin olmaması üzerinde oldukça çaba sarf edildi” diyor. Özdal şöyle devam ediyor:

TÜRKİYE’NİN POLİTİKASINDA
“CİDDİ DENGE”

“Bu şüphesiz ciddi bir dengeyi beraberinde getiriyor. Bir taraftan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğinizi söylüyorsunuz, ama diğer taraftan da bu toprak bütünlüğünü tehdit eden diğer bir ülkeyle de ilişkilerinizin düzeyini korumaya gayret ediyorsunuz. Bu son derece hassas bir dengeyi beraberinde getiriyordu. Bu önümüzdeki dönemde de böyle olmaya devam edecek.” (ANKA)