Tarihçi Murat Bardakçı ile tarih profesörü İlber Ortaylı geçen akşam Rus televizyonu Planeta’da bir açık oturum izlemişler.

Oturuma katılan konuşmacıların tamamı Rus savaş uçağının düşürülmesine karşılık olarak Türkiye’nin bombalanması gerektiğini söylemiş. Ancak bombalanacak yer konusunda aralarında tartışma çıkmış. Bazı konuşmacılar Batı’daki sanayi tesislerinin yerle bir edilmesini isterken bazıları da Suriye sınırında konuşlanmış askeri birliklerin vurulması gerektiğini savunmuş.
Murat Bardakçı Habertürk gazetesindeki köşesinde anlattı bunları…
Türk-Rus geriliminin hangi noktada olduğunu, Rusların psikolojisinin nasıl patolojik bir hal aldığını ortaya koyması açısından çarpıcı bir örnek bu.
++
Sadece Rusların değil Batılıların psikolojisi de fena halde bozuldu son zamanlarda.

Fransa’da yapılan bölgesel seçimlerde aşırı sağcı Ulusalcı Cephe yüzde 28 oyla birinci oldu. Partinin dile getirdiği görüşler arasında, “Müslümanlar Fransa’da kalmak istiyorlarsa Hıristiyanlık değerlerini ve hayat tarzını kabul etmek zorundalar” da var.
++
ABD’den de benzer bir nefret söylemi yükseldi.
2016 yılının Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’den aday olması beklenen Donald Trump, “Müslümanlar ABD’ye giremesin” dedi. Trump daha önce de başkan seçildiği taktirde ülkedeki camileri kapatacağını açıklamıştı.
++
IŞİD adlı terör örgütünün Ortadoğu’da şeriat kanunlarıyla yönetilen bir devlet kurmak istediğini, bu yolda kılıçla kafa kesme dahil korkunç infazlar yaptığını da biliyoruz.
++
Dünya çok tehlikeli bir noktaya doğru kayıyor.
Bu tablodan en fazla endişe duyanlar herhalde Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının öncesinde yaşananları bilenlerdir.