Rus uçağı düştü 91 sanatçı ve gazeteci öldü. Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tupolev Tu-154 tipi uçak Karadeniz’de düştü.

Uçağın parçaları Sochi’nin Karadeniz kıyısından 5,5 kilometre uzaklıkta bulunduğu; yolcuların özel eşyalarına ulaşıldığı bildirildi. Uçakta 8’i mürettebat toplam 91 kişinin olduğu bildirildi.

Rus uçağı düştü 91 sanatçı ve gazeteci öldü. Rusya savunma bakanlığı basın departmanından yapılan açıklamada kaybolan uçakta bulunanlar Suriye’deki Rus hava üssü Hmeymim’de bulunan Rus Hava Kuvvetleri’nin yeni Yılını kutlamak için giden Rusya Silahlı Kuvvetleri, sanatçılar ve çeşitli Rus basın mensuplarından oluşuyordu.

Rus uçağı düştü 91 sanatçı ve gazeteci öldü
Rus uçağı düştü 91 sanatçı ve gazeteci öldü

Rus resmî haber ajansı Ria Novosti’nin verdiği habere göre daha önce radardan kaybolduğu belirtilen uçağın pilotaj veya teknik arızadan dolayı düşmüş olabileceği belirtildi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Adler Havaalanı’ndan havalanan uçak kısa bir süre sonra radardan kaybolmuştu.

Savunma Bakanlığı Basın servisi yaptığı açıklamada uçakta askeri yetkililerin yanı sıra bazı sanatçılar ve dokuz kişilik bir basın mensubu grubunun bulunduğunu belirtti.

Şuanda uçağın aranmasına devam edildiği ve radarda kaybolan uçak ile ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e bilgi verildiği bildirildi.

Nafiz ALBAYRAK / Siyamend KAÇMAZ (DHA)