Rusya 1 Ocak itibariyle uygulamaya koyduğu, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlara ek olarak başka önlemler alabileceğinin işaretini verdi. Rus pazarı Sırp üreticilere verilebilir…

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin, Rus pazarı için AvtoVAZ ve KamAz gibi önde gelen Rus otomotiv şirketleri için Türkiye’de yürütülen üretim faaliyetlerini Sırbistan’a taşıyabileceklerini söyledi. Rogozin, Sırp tarım üreticilerinin ve inşaat firmalarının, Rus pazarında Türkiye’nin yerini alabileceğini ifade etti.

Sırbistan’ın Başkent Belgrad’da Başbakan Aleksandr Vuçiç ile bir araya gelen Rogozin, “Sırbistan endüstrisinin Rusya için otomotiv aksamları üretecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu adım, Sırbistan ekonomisi için de ciddi bir mali kaynak sunacak. Ayrıca Rusya, Sırbistan gibi bir partner kazanmış olacak” dedi.

-“’İNŞAAT VE TARIM SEKTÖRÜNDE DE SIRBİSTAN’A YÖNELEBİLİRİZ”-

Öte yandan Rogozin, Sırp tarım üreticilerinin ve inşaat firmalarının, Rus pazarında Türkiye’nin yerini alabileceğini de belirttiği konuşması sırasında  Türkiye ile yaşanan kriz nedeniyle Sırplar için çok büyük fırsatlar doğduğunu vurgularken  işbirliğine yönelik detaylı görüşmelerin yapılması için Vuçiç’e Tarım Bakanı’nı ya da bakanlıktan üst düzey bir yetkiliyi Moskova’ya göndermesini önerdiğini kaydetti.

-“TÜRKİYE TALEPLERİMİZİ KABUL ETMEZSE İLİŞKİLER GELİŞMEZ”-

Rus Başbakan Yardımcısı ayrıca Türk-Rus krizine ilişkin olarak “Rusya, Türkiye’ye taleplerini iletti. Bu talepler yerine getirilmediği sürece, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi söz konusu olmayacak” ifadelerini kullandı.