Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesini yapması, Rus medyasında yankı buldu.

Ukrayna krizi, Kırım Tatarları ile ilgili sorunların ele alındığı anlatılırken özellikle “Türk Akımı” gaz boru hattı projesinin görüşüldüğü vurgulanıyor.

Sputnik’e göre, Erdoğan ile Putin, Türk Akımı dahil enerji alanındaki ortak projelerin gidişatını görüştü. Haberde Kremlin’den yapılan açıklamada, görüşmesinin Türk tarafının girişimi üzerine yapıldığının belirtildiğine dikkat çekilirken açıklamada “Samimi bir şekilde gerçekleşen telefon görüşmesinde, ikili işbirliğinin çeşitli yönleri ve 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleşen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin beşinci zirvesinde alınan önemli kararların gidişatı ele alındı. Türk Akımı dahil enerji alanındaki ortak projeler üzerinde duruldu” denildiği de aktarılıyor.

Haberde görüşmede, Türkiye ve Rusya ilişkilerini daha da ilerletme konusundaki iradelerini vurgulayan Erdoğan ve Putin’in, Ukrayna krizinin çözümü, çatışmaların sona erdirilmesi, Kırım Tatarları ile ilgili sorunlar ve çözüm yolları hakkında görüş alışverişinde bulundukları kaydediliyor. (ANKA)