Suriye’de çatışan taraflar arasında ileride barışa varılması için gerekli temel esasların belirlenmesi yolunda Birleşmiş Milletler Örgütü (BM) himayesinde Cenevre’de yapılan görüşmeler ikinci gününe girerken, Rusya’nın Suriye’deki gücünün önemli bir kısmını geri çekeceği yolunda Devlet Başkanı Putin’in ifadeleri sürpriz etkisi yaratmıştır.

Beşar Esad da Rusya’nın bu kararı üzerinde esasen bir süredir çalışıldığını; yani bu kararın ani ve tek taraflı bir şekilde alınmamış olduğunu söylemiştir.
Rusya’nın Esad rejimine büyük katkılarda bulunduğu bilinmektedir. Bazı yabancı medyaya göre Rusya’nın Esad karşıtlarına karşı sürdürmüş bulunduğu bombalamalar sayesinde Esad güçlerince dört yüzden fazla yerleşim birimini içeren on bin kilometrekarelik bir alanı geri alınmıştır.
Diğer taraftan ise Rusya Suriye’deki askeri üslerini geliştirmek ile özellikle hava kuvvetlerine tecrübe kazandırmak fırsatını bulmuştur.
Ancak, BM’nin bu yıl içinde, Suriye’de yaşanan savaş suçlarına dair bir rapor yayınlayacağı bilinmektedir. Rusya’nın, bu raporda yer almamak için çekilme kararı almış olduğu fısıldanmaktadır. Zira Esad güçlerince bazı yerleşim birimlerinin ablukaya alınarak çok sayıda sivilin ölümüne sebep verildiğine, bazı kasabalarda IŞİD’ı aratmayan katliamlarda bulunulduğuna dair güçlü deliller mevcuttur.
Benzer şekilde, barış görüşmelerinin sürmekte olduğu bir ortamda Esad’ın, muhaliflerine yönelik açıklamalarında giderek daha sert ifadeler kullanması ve tüm Suriye topraklarını gerekirse yine silahla birleştireceğini söylemesi de Rusya’nın hoşuna gitmemiştir.
Suriye’den istediğini elde etmiş bulunan Rusya’nın, artık Esad rejimi ile arasına mesafe koymaya çalışması bu nedenle normaldir.
Diplomatik kaynaklarca, yukarıdaki hususlara ilaveten, Putin’in dün ABD Başkanı Obama ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde üzerinde mutabık kalındığı üzere, neredeyse beş yılı bulan Suriye’deki savaş ortamının sona erdirilmesi için bu kez Esad üzerinde baskı göstermek yoluna gideceği dile getirilmektedir. Nitekim Rus tarafı, çekilme için herhangi bir tarih veya program ortaya koymamıştır.
Sonuçta Rusya’nın almış olduğu bu kararın, henüz kırılgan bir niteliğe sahip Suriye’deki barış sürecinin kalıcı hale getirilmesinde katkısı olacağı açıktır.