Geçen haftasonunda İran’ın uluslararası bankalarda nükleer ambargo nedeniyle rehin tutulan ve miktarı çeşitli kaynaklarca elli ile yüz milyar Dolar olarak söylenen parasal varlığının serbest bırakılmasıyla birlikte, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, ülkesinin bozulan sanayi ve ekonomik altyapısını bir an önce gidermek amacıyla yurt dışı resmi ziyaretlerine başladığı gözlenmektedir.

Bu çerçevede Ruhani, iki günlük bir resmi ziyaret için İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmiştir. Dün yapılan ilk günkü görüşmelerin ardından 18 milyar Dolar’ı aşkın tutarda ticari anlaşmaların imzalandığı, İtalya’nın İran’da enerji, çelik, otomotiv alanlarında yatırımlarda bulunacağı açıklanmıştır.
Ruhani’nin Roma’dan sonra Fransa’nın başkenti Paris’e geçmesi öngörülmektedir. Fransa’daki görüşmelerinde Ruhani’nin, İran’ın elindeki eskimiş uçak filosunun yenilenmesi amacıyla Airbus firmasına 160 civarında uçak siparişi vermesi beklenmektedir. Ayrıca Fransız petrol şirketi Total’in de İran’la işbirliği imkânı arayacağı da bilinmektedir.
Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’da Hindistan’a resmi bir ziyarette bulunmaktadır. Hollande’ın, muhatabı Mukherjee ile yapacağı görüşmelerde beş adet nükleer santral inşası üzerinde mutabakata varılacağı, ayrıca, bir başka yazımızda bahsedilen Fransız ‘Rafaele’ tipi savaş uçaklarının Hindistan’a satışı üzerindeki pürüzlerin giderileceği beklenmektedir.
Hindistan’a yapmakta olduğu ziyaretin hemen ardından Paris’e dönerek Ruhani’yi karşılaması beklenen Hollande’ın, muhatabı ile yapacağı görüşmelerin kolay geçmesi mümkün olamayacaktır. Zira İran’ın nükleer programına Fransa tarafından büyük tepki gösterilmiştir. Bundan başka, Fransa’nın, Suriye’de Esad rejimine verdiği destekten dolayı İran’a karşı büyük bir sempati duymadığı da ortadadır.
Yine de devletlerarası ilişkilerde karşılıklı çıkarlar her şeyden daha önemli bir yer tuttuğunu gayet iyi bilen bu iki devlet adamının, aralarındaki anlaşmazlıkları geride bırakarak, daha iyi bir işbirliği ortamına geçmeye hazır oldukları, esasen ziyaretin yapılacağının açıklanmış bulunmasıyla anlaşılmıştır. Ruhani’nin Paris ziyaretinin sonuçları, ileride Fransız firmalarına İran’da yatırım yapabilmenin önünü açacaktır.
İran’a yönelik uluslararası ambargo döneminde Türkiye’nin bu ülkeye yönelik ticaret hacmi çok önemli bir oranda artış göstermişti. Son zamanlarda, Esad rejimi konusunda karşıt fikirler besleyen Türkiye’ye, Suriye’ye asker sokması halinde bu durumun savaş sebebi olacağı İran tarafından bildirilmiştir
Anlaşılan, bu yeni dönemde İran’la ticari ilişkilerimizin eskisi gibi yürütülemeyeceği, Ruhani’nin daha ziyade batılı dükkânlardan alış-verişi tercih edeceğidir.