Alman Federal Parlamentosu’nun Başkan Yardımcısı, Yeşiller Partili Claudia Roth, Türkiye’deki mültecilerin durumu ile ilgili incelemeler yapmak üzere bulunduğu Bodrum’dan konuştu.

Roth, çok önemli bir turizm merkezi olan Bodrum’un bugünlerde çok büyük bir trajediye ev sahipliği yaptığını belirterek, “Ama bu sorun sadece Türkiye’nin ya da Yunanistan’ın sorunu da değil. Bu hepimizim sorunu olmalı” dedi.
Claudia Roth, Amerika’nın Sesi’ne (VOA) verdiği özel demeçte, çok önemli bir turizm merkezi olan Bodrum’un bugünlerde çok büyük bir trajediye ev sahipliği yaptığını belirterek kaçak göçmenlerin sorununun herkesin sorunu olması gerektiğini söyledi. Roth şunları söyledi:
“Bodrum, lüks otelleri, restoranları, kafeleri ve lüks tekneleriyle turizm konusunda dünyaca ünlü bir bölge. Bu madalyonun bir yüzü. Ancak burası da madalyonun diğer yüzü. Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Myanmar’dan gelen bu insanlar evlerini işlerini her şeylerini kaybettiler. Geldikleri nokta son derece acı. Ben şimdi Almanya’ya dönebilirim. Ama bu sorun sadece Türkiye’nin ya da Yunanistan’ın sorunu da değil. Bu hepimizim sorunu olmalı,”
Roth, ‘Yunanistan hali hazırda ekonomik sorunlarla karşı karşıya. Şimdi de bir insani kriz var. Ve buradaki insanlar Yunanistan’a ulaşınca cennet gibi bir yere gideceklerini sanıyorlar. Ama Yunanistan’ın cennet olmadığını da görecekler. Avrupa Birliği ve uluslararası toplum harekete geçmek zorunda. Yoksa bu insanlarından düştüğü durumdan biz sorumluyuz” sözlerini de kullandı.
Roth, Bodrum ziyareti sırasında ayrıca “Türkiye’ye, özellikle Yunan adalarına yakın yerlerde toplanan 2 milyona yakın mültecinin geldiğini biliyorum. Bu rakam Türkiye ve toplumun başa çıkabilmesi için çok fazla. Bir bakıma Avrupa sınırına yakın yerde bulunan bu mülteciler, bir bot bulup örneğin Bodrum veya İzmir’den Yunanistan adalarına yani Avrupa’ya gitmeye çalışıyor” dedi.