ROMA’da düzenlenen İslam Kültürü Haftası kapsamında, Büyük Cami’de Türk hattat Mehmet Memiş’in sergisi açıldı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Roma Belediyesi ve parlamentonun desteğiyle,
İtalya İslam Kültürü Merkezi’nin 4’üncüsünü düzenlediği İslam Kültürü Haftası, Roma’da kültürel ve kurumsal etkinliklerle sürüyor.
28 Ekim’de başlayıp yarın son bulacak olan organizasyonda, Türkiye’den sanatçılar da yer aldı.

ROMA'DAKI ISLAM KULTURU HAFTASI KAPSAMINDA, BUYUK CAMII'NIN ETKINLIK SALONUNDA HATTAT MEHMET MEMIS'IN SERGISI ACILDI. FOTOGRAF: ESMA CAKIR - ROMA / DHA
ROMA’DAKI ISLAM KULTURU HAFTASI KAPSAMINDA, BUYUK CAMII’NIN ETKINLIK SALONUNDA HATTAT MEHMET MEMIS’IN SERGISI ACILDI.
FOTOGRAF: ESMA CAKIR – ROMA / DHA

Fotoğraf sanatçısı Reha Bilir’in “Tek Nefeste Aşk” adlı sergisi, iki gün önce parlamentonun üst kanadı olan Cumhuriyet Senatosu’nda açıldı.
Bunun ardından, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden ve ünlü Hattat Yard. Doç. Dr. Mehmet Memiş’in 20 klasik hat eserinden oluşan sergisi de, İslam kültürüne ilgi duyanlarla buluşturuldu.

Bu yıl 20’nci yılı kutlanan Roma Büyük Camii’ndeki etkinlik salonunda açılan sergideki eserler, dini metinler ve Türkçe özlü sözlerden oluşuyor.

İslam Kültürü Haftası’nda, Katoliklerin önümüzdeki aydan itibaren başlayacağı, “günahları bağışlama ve bağışlanma” ile “merhamet” temalarının ön planda olacağı Jübile Yılı’na atıfta bulunularak, “Merhamet” teması ön plana çıkarıldı.