Ulus Bentderesi’ndeki Roma Antik Tiyatro’yu ortaya çıkarma çalışmaları kapsamında, alandaki son yapı olan ve uzun süredir mahkeme süreci nedeniyle yıkılamayan dört katlı Antalya Otel yıkıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkan Akar Pınar Üstün, antik tiyatroyu ortaya çıkarma çalışmaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına ait bir bina, İlksan Öğretmenevi, Anıl Otel ve bazı metruk binaların da aralarında bulunduğu yapıları daha önce yıktıklarını anımsattı.
Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel’in yıkılmasının da bu açıdan önemli olduğunu belirten Üstün, şu ifadeleri kullandı:
“Tarihin üzerine kurulan, yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan dört katlı Antalya Otel’in yıkımı için uzun mücadeleler verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda, acele kamulaştırma ve el koyma işleminin ardından ortadan kaldırdık.”
5 bin kişilik antik tiyatroyla ilgili çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Medeniyetler Müze Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde sürdüğüne işaret eden Üstün, araç, gereç ve ekipman konusunda lojistik desteğin Büyükşehir Belediyesince sağlandığını kaydetti.
Üstün, birinci derecede arkeolojik kazı alanı olan bölgedeki çalışmaların uzman ekiplerce, Müze Müdürlüğü gözetiminde ve Büyükşehir Belediyesince yürütüldüğünü açıkladı.  Çalışmaların tamamlanmasıyla alanı ve çevresini gezenlerin tarihi bir yolculuğa tanıklık edeceklerini belirten Üstün, “Tiyatronun bulunduğu bölge öyle bir bölge ki kazdıkça tarih çıkıyor. Tarih kitabı sayfaları gibi yaprak yaprak tarihle karşılaşıyoruz” diye konuştu.  Antik tiyatronun taşlarının andezitten olduğunu, bu taşların Hıdırlıktepe’deki taş ocağında yapıldığının belirlendiğini aktaran Üstün, aynı taşların Bizans döneminde Ankara Kalesi’nin surlarında da kullanıldığını bildirdi.