AMERİKA’da her yıl düzenlenen “Uluslararası Robotik Yarışma”sına katılma hakkı alarak Teksas’a giden Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri yaptıkları,  “Dalton” adlı robotlarıyla en iyi çaylak takıma verilen şampiyonluk ödülü  Rokkie All Star’ı kazandı.

THY’ye ait bir uçakla önceki akşam Teksas’tan İstanbul’a dönen Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri adına açıklama yapan Eda Özkabaş, yarışmaya katıldıkları ilk yıllarında büyük mutluluk yaşadıklarını ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Amacımız uluslararası bir organizasyon olan FIRST RoboticsCompetition’ıın ülkemizde daha etkin bir hale gelmesini sağlamak ve bu yönde eğilimi olan öğrencileri bu yönde teşvik etmektir. Bundan sonraki planlarımızdan biri ise FIRST RoboticsCompetition da elde ettiğimiz yeni tecrübelerimizle gelecekteki iş ve sosyal hayatımıza katkı sağlamak .
Bu sene ilk senemiz olduğundan Çaylak Takımı (Rookie Team) olarak yarışmada yer aldık ve Amerika’da kendimizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek alabileceğimiz en prestijli ödülü kazandık.   En iyi -ilk sezon (çaylak)- takıma verilen şampiyonluk ödülü RokkieAll Star ile ülkemize döndük. Bu ödülü kazanmamız bize bir sonraki aşama olan St. Louis ‘e gitme şansı kazandırdı. Burada dünya şampiyonasına ( WORLD CHAMPION SHIP) katılıyor olacağız. Parlak ve teknolojik neslin önünü açmak gelecekteki Türkiye için çok doğru bir karar olacak.
San Antonio ya gidişimizi tamamen kendi bulduğumuz sponsorlardan karşılamıştık fakat bir sonraki aşamada çokça desteğe ihtiyacımız olacak. Bizlere dönemlik veya isteğe bağlı sürekli sponsorluk yaparak destek olabilirsiniz. Desteklerinizi bekliyoruz.”
Eda Özkabaş, 9 lise öğrencisinden oluşan ekibin FIRST vakfının düzenlediği, NASA ve diğer bir çok kuruluşun sponsor olduğu STEM eğitiminin en önemli parçalarından ; Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak kullanılan bir yarışmaya katıldıklarını belirtti.