NEYMAR SEN GİT MARTA GELSİN

Brezilya futbolunda düşüşün önü alınmıyor. 2014 kupasına ev sahipliği yaptığı sırada 7-1’lik Almanya karşısında aldığı yenilginin acısını hala içinde hisseden Brezilyalı seyirci ise artık futbolculara kızgınlıklarını gizlemiyorlar.

neymar-26346432Rio Olimpiyatları’nda Neymar kaptanlığında Irak’a karşı oynanan maçta sergilenen performans seyircileri bir kez daha çıldırttı.

Seyirci maçın son dakikalarında Neymar’ın ayağına her gelen topa “Marta, Marta” tezahüratlarıyla karşılık verdi. Marta yani Brezilya kadın futbol takımının eski kaptanı “etekli Pele” lakaplı Marta Veira da Silva birkaç gün önce oynanan, 5-1 kazanılan İsviçre maçında gösterdiği performansla tüm Brezilyalıların sevgisini yeniden kazanmıştı.

ARJANTİNLİ ATLETLER SOYULDU

Rio Olimpiyatları köyünde yaşanan taciz skandalından sonra bu kez de Arjantinli atletler soyuldu. 200 metre serbest yarışına katıldıktan sonra Arjantin basınına konuşan Virginia Bardach bir gün önce odasının soyulduğunu açıkladı.

2016-rio-olimpiyatları-arjantinli atletlerAntrenman dönüşü odasının alt üst edilmiş durumda bulduğunu söyleyen Bardach, “Elbiselerim ve gözlüklerim çalınmış. Neyse ki pasaportuma dokunmamışlar” dedi.

TONGALI BAYRAK TAŞIYICIYA VEDA TÖRENİ

Rio Olimpiyatları’nın açılış töreninde belden üstü çıplak yerel kıyafetiyle ülkesi Tonga’nın bayrağını taşıyan tekvandocu Pita Toufatoufa’ya Brezilyalıların ilgisi bitmek bilmiyor.

Rio Tonga-436324Son olarak Brezilyalı bir grup bir kadın olimpiyatların son günü olan 21 Ağustos’a Tonga kafilesini bayrak töreniyle uğurlama töreni etkinliği oluşturdular. Şimdiden toplam 20 bin kişi etkinliğe katılacağını bildirdi.

ARJANTİN – BREZİLYALI SEYİRCİLER ARASINDA GERGİNLİK

Arjantin ve Brezilya rekabeti malum. Birbirlerine ekonomik anlamda muhtaç birisi olmadan diğeri ayakta zor kalan her türlü siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda çok iyi anlaşan iki ülke insanı konu futbola gelince düşman kardeşlere dönüşür.

Rio-Arjantin-Brezilya-4361431534Rio Olimpiyatları’na futbol, tenis, judo, basketbol alanlarında başarılı bir başlangıç yapan Arjantin’in oynadığı bütün maçlarda karşılarındaki tek rakip ise Brezilyalı seyirci.

Öyle ki Arjantinli oyuncuların ayağına gelen her top, attıkları her atış, dokundukları her top Brezilyalıların ıslıklarıyla karşılık buluyor.

Dünya kupası sırasında da sürekli atışan iki grup arasında şimdiye kadar tatsız bir durum yaşanmamıştı. Ancak Martin Del Potro-Jaoa Souza’nun tenis karşılaması öncesi bir Arjantinli ve Brezilya’nın tartışarak birbirlerini tartaklamaya başlaması gergin anlara neden oldu. Polis müdahale ederek tartışan seyircileri dışarı çıkardı. Olaya çok sinirlenen Del Potro vatandaşlarına, “Bu Arjantin-Brezilya arasında oynanan bir futbol maçı değil. Lütfen sakin olun” açıklamasında bulundu.

Arjantin basını olayı “Utanç” başlığıyla manşetlere taşıdı. Bir gün önce Arjantin-Nijerya arasında oynanan basket maçında da tangocu ve sambacı seyirciler arasında karşılıklı küfürleşmeler olmuştu. Bunun üzerine seyircinin tavrına çok kızan Luis Scola, “Karşılıklı oynamadığımız bir maçın tribünlerinde Brezilyalıların iki sene önce yedikleri gol için şenlik yapmaktan daha büyük bir aptallık olamaz” açıklamasında bulunmuştu.