ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye’de yaşanan son olaylarla ilgili olarak “PKK’nın ateşkesi bozarak HDP’nin şimdiye kadar kazandığı siyasi meşruluğunu tehlikeye attığını” söyledi.  
NEW YORK(ANKA )- Halen Washington’daki düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi’nin Ortadoğu Merkezi’nin direktörü olan Ricciardone, Wall Street Journal ‘ın yansıttığı değerlendirmesinde PKK ateşkesi bozarak “HDP’nin şimdiye kadar anayasal devlet içinde parti olarak siyasi meşruluk açısından elde ettiği kazanımları tehlikeye attı” diye konuştu.
Öte yardan Büyükelçi Ricciardone, US News and World Report Gazetesince yer verilen açıklamalarında ABD’nin  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konusunda “net olmamasının” Türkiye için zorluk yarattığını söyledi.
Ricciardone, Washington’u, “Şimdiye kadar belli olan tek şey, IŞİD’i yok etmek istediğimizdir. Esat konusunda gerçekten net olmadık ve bu, Esad’a da karşı olan Türkler için işleri zorlaştırdı” sözleriyle sitem etti.
Temmuz 2014’e kadar üç yıla yakın bir süre  Ankara Büyükelçisi olan görev yapan Ricciardone’nun  Ankara’da çalıştığı dönemde Türklerin ABD’den özellikle Suriye ile Türkiye arasında bir “güvenli bölge”nin kurulmasını ısrarla istedikleri belirtilirken Ricciardone, Türkler için “Bizi uyarıyorlardı. ‘Bakın, eğer dahil olmazsanız, eğer bunu sağlamazsanız Taliban’ı Akdeniz’de göreceğiz demişlerdi” dedi.(ANKA)