Güvenlik kaygıları nedeniyle Türkiye’ye yönelik tatil rezervasyonlarında “keskin”  düşüş,  dikkat çekmeyi sürdürüyor.   Thomas Cook acentesi  Türkiye’ye talebin ve rezervasyonların büyük ölçüde azaldığını belirtirken Tui de yaz tatili için rezervasyonlarda yüzde 40 düşüşü duyurdu. Pazar araştırma şirketi GfK’ye göre, Türkiye’ye yaz tatili rezervasyonlarında yüzde 32 gerileme meydana geldi.

“Türkiye’ye tatile gitmek güvenli mi?” sorusuna yanıt arayan İngiliz Guardian gazetesi “Bir ankete göre, Şubat’ta ülkeye gidenlerin sayısı geçen yıl aynı zaman kıyasla yüzde 10’dan fazla düştü. Yaz daha kötü geçecek gibi görünüyor” yorumunu yaptı.
Tanınmış seyahat acentası Thomas Cook  Türkiye’ye talebin ve rezervasyonların büyük ölçüde azaldığını söylediğine dikkat çeken gazete, “Seyahat acentesi Tui de yaz tatili için rezervasyonlarda yüzde 40 düşüş olduğunu duyurdu” diye yazdı.

BAZI ŞİRKETLER TÜRKİYE’DEN “TAMAMEN  ÇEKİLDİ”

Haberde “Pazar araştırma şirketi GfK’ye göre, Türkiye’ye yaz tatili rezervasyonlarında yüzde 32 düştü. Geçen yıl ise rezervasyonlar yüzde 11 artmıştı. Gemi seyahatleri de Türkiye duraklarını iptal etti, tur operatörleri kapasitelerini düşürdü, Mark Warner gibi bazı şirketler ise tamamen ülkeden çekildi.”
İngiliz gazetesi,  BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde Türkiye’deki son terörist saldırılarını anımsatırken İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın da Türkiye’nin güneydoğusuna ve Suriye sınırına yakın bölgelerine seyahat uyarısı yaptığını kaydetti.