Perşembe gecesi TV 8’de “Yetenek Sizsiniz” programını izlerken dehşete düştüm.
Eğiticisiyle gösteriye çıkan bir köpek salondaki kalabalıktan ve projektörlerden öyle korkmuştu ki jüri üyelerinden Eser Yenenler’e sığındı.
Köpeğin direnişi nedeniyle gösteri sahnede değil jüri masasının önündeki daracık alanda yapıldı. Zavallı hayvancağız kendisine sorulan matematik sorularını üç-dört kez havlayarak yanıtladı. Bu sırada derin derin soluyor, çenesi adeta elektrik verilmiş gibi titriyordu.
Aynı programda Çarşamba günü ise küçücük bir kuş eğiticisi tarafından mini bir bisiklete bindirilerek pedal çevirmeye zorlanmıştı.
++
Hayvanların sirk ve benzeri yerlerde gösteri amaçlı kullanılması birçok ülkede yasaklanmış bulunuyor. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği’nin verilerine göre, İngiltere, İrlanda, Avusturya, Bolivya, Yunanistan, Kosta Rika, Portekiz, Hırvatistan, İsrail, İsveç, Macaristan, Hindistan ve Singapur bu ülkelerden sadece bazıları.
Dernek yöneticileri, “Hayvanların doğal yaşam alanlarından koparılarak daracık alanlarda eziyet ve işkence altında tutulması ve insanların para hırsı yüzünden ticari amaçla gösterilerde kullanılmasına seyirci kalınamaz. Bu hayvanlar gösteri öncesi aç bırakılıyor, daracık tasmalara bağlanıyor, elektroşok uygulanıyor, kırbaçlanıyor” diyorlar.
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği yetkilileri ise daha ürkütücü bir bilgi veriyor, gösteride kullanılan bazı yunusların canlarından bezdiklerini ve bilinçli biçimde uzun süre nefes almayarak intihar ettiklerini ifade ediyorlar.
++
Acun Ilıcalı’nın yeni satın aldığı TV 8’de gösterdiği başarı inkar edilemez. Kanal, “Survivor”, “Ütopya”, “İşte Benim Stilim”, “O Ses Türkiye” ve “Yetenek Sizsiniz” programlarıyla aylardır reyting sıralamasında birinciliği elinde tutuyor. Bu başarı kanalın reklam pastasından da en büyük payı almasını sağlıyor.
Ancak başarıya temel insan ve hayvan haklarından taviz verilmeden ulaşılmalı.
“Survivor”da insanlar aç bırakılarak, “Ütopya”, “İşte Benim Stilim” de yarışmacılar birbirleriyle kavga ettirilerek, “O Ses Türkiye ve “Yetenek Sizsiniz” de garibanlara şöhret vaat edilerek başarı yakalanıyor.
Hadi insanlar için yapılanı bir yerde hoş görelim, “kendi özgür iradeleriyle gelip yarışmaya katılıyorlar” diyelim.
Ama aynı şeyleri hayvanlar için söylemek mümkün mü?
Acun Ilıcalı ve TV 8, hiç olmazsa zavallı hayvanları rahat bırakmalı, reyting için onları kullanmaktan vazgeçmelidir.