HATAY’ın Reyhanlı İlçesi’nde Suriyeliler’in ‘Geçici Eğitim Merkezi’ adı altında eğitim gördüğü 32 okula ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD ve Reyhanlı Belediyesi’nin işbirliğinde 10 okul daha yapılacak. Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Şanverdi, okulların yerlerinin belediye tarafından tahsis edileceğini söyledi.
Yaklaşık 65 bin Suriyeli’nin yaşadığı Reyhanlı’da bunların 41 binini okul çağındaki çocuklar oluşturuyor. Çocuklarının eğitimlerinden geri kalmaması için çaba harcayan Suriyeliler, 63 okulda 25 bin 400 Türk öğrencinin eğitim gördüğü kentte bugüne kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle 32 okul açtı. Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, kentte hala eğitime muhtaç çocuklar olduğunu ve bunların eğitimi için yeni okullar yapılacağını söyledi. Bu okulların yine geçici eğitim merkezi olarak faaliyette olacağını ifade eden Şanverdi, şöyle konuştu:
“İlçe merkezinde 9, Tayfur Sökmen Mahallesi’nde de 1 olmak üzere 10 geçici eğitim merkezi yapılacak. Bunların yerleri belediyemiz tarafından tahsis edilecek. Okulların tamamı prefabrik olacak.”
“KISA SÜREDE YERLERİ TAHSİS EDİLECEK”
Kentte 41 bine yakın okul çağında Suriyeli çocuk olduğunu ve bunların sadece 13 bininin eğitim gördüğünü belirten Şanverdi, şunları söyledi: “28 bine yakın öğrenci henüz eğitim öğretim göremiyor. Tamamının eğitim öğretim görmesini, topluma yararlı olmalarını sağlamak amacıyla böyle bir çalışmaya girildi. Belediye olarak en kısa sürede yerleri belirleyerek gerekli tahsis işlemi yapılacak ve inşaatına başlanılacak” dedi.