“MAVİ DENİZLER, TUALLERDE DALGALANSIN RENKLER”
“Mavinin güzelliği yansır yüreğime, dökerim sevgi katıp tuallere”

Gültekin Serbest, 1955 yılında Kosova; Prizren’de doğdu. Aile Türkiye’ye göç ederek Ankara’ya yerleşti. İlk, Orta ve lise öğrenimi sonrası, Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirdi. Okuldan mezun olduktan sonra uzun soluklu ressamlığa başladı.
Bugüne kadar çok sayıda ulusal ve uluslararası karma ve kişisel sergide yer alan Gültekin Serbest “ Mavinin güzelliği, kuşların kanatlarının rengarenkliği beni tarifi zor bir derecede etkiliyor ve büyülüyor. Bu güzellikleri tuale yansıtmamak elde değil. Buna biraz da sevgi kattınız mı, ortaya çıkan seyrine doyum olmayan renklerin dansı. Sanatı, sınırların uç noktasına kadar götürüyor” dedi.

S.Ö. Sizi sanat hayatına ve ressamlığa götüren dönemden bahsedermisiz?

G.S. Ailemle Türkiye’ye göçettikten sonra, Ankara’ya yerleştik. Tahsilimi yaşadığımız Kurtuluş semtinde tamamladım. Kurtuluş İlkokulu’nun 4.sınıfında okurken, Kurtuluş Parkı’nda karşılaştığım ressam Eşref ÜREN öğrenim yaşamımda dönüm noktası oldu. O yaşlı adamı tanıdıktan sonra idealim ressam olmaktı.
Ankara Kurtuluş Lisesi’nden sonra 1974 yılında girdiğim üniversite sınavında İktisat Fakültesini kazanmama rağmen Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümü yetenek sınavına girerek uzun soluklu resim serüvenimi de başlattım. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nde Nevzat AKORAL, Müşide İÇMELİ, Burhan ALKAR ,Oya KINIKLI, İhsan ÇAKICI, Bahattin AKAY, Mustafa AYAZ, Zahid BÜYÜKİŞLEYEN, Veysel GÜNAY ve Remzi SAVAŞ hocalarımdan eğitim aldım.

S.Ö. Ressamlığa adım atmadan önce başka yaptığınız işler neler?

G.S. Gazi Eğitim Enstitüsü’nden 1978 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra ailemin yaşamamız için gerekli olan koşullar gereği kurduğu iş yerinde uzun süre onlarla birlikte ticaretle uğraştım. Fakat benim asıl tutkum resim ve ressamlık olduğundan aynı zamanda resim çalışmalarımı da sürdürdüm.

S.Ö. Sanatla ilgili yaptığınız akademik yada özel çalışmalar hakkında bir takvim verirmisiniz?

G.S. Ankara Sanat Kurumu’nda 1983 yılında ilk sergimi açtım. Kendimi geliştirmek ve bilgilenmek için 1984 yılında Yugoslavya ve İtalya’da bir çok galeri ve müzede incelemeler yaptım. Balkan ve Avrupa resmini tanımaya çalıştım. Sonra bununla yetinmeyip 1992 yılında Amerika’ya giderek çalışmalarımı bir dönem New York kentinde sürdürdüm .İlk yurtdışı kişisel sergimi de bu kentte açtım. Avrupa ve Amerika’daki deneyimlerim resim sanatında ne yapmam gerektiği konusunda bana yol gösterici oldu. Batı resminin temel öğretilerinden yola çıkarak, onun taklit etmeden , ama kendi kültürel tarihsel birikimimizden beslenerek, çağdaş Türk resminde ve evrensel düzeyde eserler yapabileceğim düşüncesiyle uzun soluklu ciddi araştırmalar yaparak, kendimi yeniden yapılandırma sürecimden sonra daha planlı çalışmalar yaptım. Değişik dönemlerim de farklı biçim form ve motifler resimlerime konu oldu. İlk dönemlerim de ayçiçeklerinin doğurgan halleri, daha sonra muz ağaçları, yaprakları ve dalında ki muz meyveleri resimlerime konu oldu. Başka bir dönemde kuşlar, güvercinler ve kargalar kompozisyonlarım da yer almaya başladı. Hacivat ve Karagöz konulu resimlerimde bunları takip etti.

S.Ö. Eserlerinizde tarihsel ve mitolojik izleri de var. Ayrıca tonlamalar ve yoğun olarak kullandığınız mavi ve mavililik için ne diyeceksiniz?

G.S. Uzun bir süredir tarihsel ve mitolojik bir bakışla kültürel yapımızı da yansıtmak amacıyla İstanbul, Haliç, Galata, Kızkulesi, Pegasus, melekler, tavus kuşu, sülün ve kalyonlar üzerinden eserler yaptım. Resimlerimdeki farklılık ve özgünlük kendime ait geliştirdiğim kompozisyon renk biçim ve boyayı kullanma tekniğinden kaynaklanmaktadır. Son dönem eserlerim de kullandığım kendime ait mavi, turkuaz, kırmızı ve bordo tonlar çalışmalarımın renk temelini oluşturmaktadır. Mavi tonlarla eserler üretmekteki tutkum ve bu konudaki ustalığımın takdir görmesi sonucunda, “Color Tone” sanatsal boya firması ‘’ Serbest Mavi ‘’ ismini verdiği mavi rengiyle beni onurlandırdı ve emeklerimi taçlandırdı. Sanatçı olarak bu toprakların kültüründen tarihsel birikiminden besleniyorum. Son dönem konularımdaki esin kaynağım Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış olan İstanbul’dur. İstanbul’u simgeleyen Haliç, Galata, Kızkulesi ve tüm uygarlıklar da inançlarda ortak kutsal olarak kabul edilen tavus kuşları ve sülünler kendime ait biçim ve semboller eserlerimde yer almaktadır.

S.Ö. Sanata ve sanatınıza yönelik hedefleriniz nedir?

G.S. Ben sürekli araştıran ve çalışmalarını geliştiren üretken bir sanatçıyım. Sanatçıların yapacakları hiç bitmez. Bu yüzden hedefleri de yapacakları ile orantılıdır. Büyük boyuttaki çalışmalarımın kendi iç dünyamda yapmak istediklerimle örtüştüğünden beni daha iyi ifade ettiği düşünüyorum. Bu dönem daha çok büyük boyutlu çalışmalar üzerinde daha fazla yoğunlaşmak istiyorum.

S.Ö. Etkisinde kaldığınız sanatçılara birkaç örnek verebilirmisiniz?

G.S. Bir sanatçı olarak etkisinde kaldığımı sanatçıları saymakla bitiremem. Sanat tarihinde beni etkileyen ve sevdiğim çok sayıda sanatçı var. Yine de birkaç isim vermem gerekirse Van Gogh, Gustav Klimt, Gogen ve Marc Chagall başlıcalarıdır.

S.Ö. Eserlerinizi tanımlamak için neler söyleyeceksiniz?

G.S. Eserlerimin dışa vurumcu, renkçi, fantastik, sembolist ve sürrealist yaklaşımların kendime ait bir sentezi olduğunu söyleyebilirim. Minyatür tadının bana ait yorumu. Zorlama olmayan perspektif anlayışı eserlerimin temelini oluşturmaktadır. Bu tarz benim tarzım.

S.Ö. Ulusal ve uluslararası sergilerinizden de bahsedelim mi?

G.S. Bugüne kadar çok sayıda ulusal ve uluslararası sergide gerek karma, gerekse kişisel olarak yer aldım. Birleşmiş ressamlar ve heykeltraşlar derneği üyesiyim. Türkiye’de ve Yurt dışında, resmi ve özel kolleksiyonlarda, eserlerim var. Ayrıca, Kırgızistan’nın Bişkek kenti Ulusal Müzesinde eserim sergilenmektedir. Şimdi Rahmi Çöğendez’in küratörlüğünü üstlendiği RC ART Gallery özel salondaki bu sergi dahil açmış olduğum kişisel sergim ile çok sayıda gurup ve karma sergilere katıldım.