Defacto giyim firmasının ışıkta renk ve şekil değiştiren tişörtleri için hazırlattığı reklam filmini gördünüz mü?
Televizyonlarda sık sık yayınlanan bu filmde, kız arkadaşının uyarısıyla aldatıldığını öğrenen bir genç kız kıskançlık krizine giriyor ve buluştukları kafenin önünde sevgilisine tokat atıyor.
Ama öyle böyle değil, Osmanlı tokadı denilen cinsten…
Filmde rol alan genç yediği tokadın ardından eminim yıldızları saymıştır. Ben kendisine en kısa zamanda bir hastaneye gidip beyin tomografisi çektirmesini tavsiye ederim.
Ne olur ne olmaz.
++
Gelelim esas konuya…
Reklamlar milyonlarca izleyiciyi çılgın bir tüketime koşullandırsa da televizyonda yayınlanan programların en barışçı olanı. Bir çok reklam filminde, koşan, hoplayan, zıplayan, adeta kabına sığmayan neşeli ve mutlu insanlar görülür.
Bu nedenle “tokatlı” reklam irkiltti beni.
++
Diziler yıllardır ekranları kana boyuyor.
Akademisyen Nuran Yıldız veciz biçimde anlatmış durumu:
“Bizim dizilerde silah taşımak kitap taşımaktan daha doğal. Silah görmediğimiz dizi yok, kitap görmediğiniz dizi çok. Mafya babası olmazsa olmaz. Üç eve bir mafya düşüyor. İnsan öldürmek sıradan bir iş. Gizli bir iş yapılacaksa, tüm şehirde in cin top oynuyor.”
Filmler de dizileri aratmıyor doğrusu. Mafya ve vurdulu kırdılı macera filmleri televizyon yöneticilerinin en çok rağbet ettikleri yapımlar arasında. Açık oturumlar, spor programları bile şiddete endeksli televizyonlarda. Bağırıp çağıran, diğer konuşmacıları tehdit edip susturanlar stüdyolarda baş köşeye oturtuluyor. Ve tabii “İşte Benim Stilim”den “Survivor”a kadar yarışma programları. Yapımcı, yönetmen ve sunucular, çıngar çıkarsın diye bazı yarışmacıların gözüne bakıyorlar neredeyse.
Ana haber bültenlerini de unutmamak gerekir: Savaş, facia, açlık, salgın hastalık, darp, gasp, cinayet, adam kaçırma, tecavüz, baskın, intihar, yangın, kaza…
Tüm bunlara bir de reklamlarda şiddeti eklemenin manası var mı yani?
++
Ben RTÜK’te görev yaparken, izlediği programlardan rahatsız olan duyarlı izleyicilerden ara sıra, “RTÜK üyeleri uyuyor mu” diye mesajlar gelirdi.
Son zamanlarda RTÜK’e gönderilen mesajlarda belki de en çok şu soru vardır:
“RTÜK üyeleri horul horul uyuyor mu?”