Reina saldırganı yakalandı operasyonda gözaltına alına kadınlar da sağlık kontrolünden geçirildi

İSTANBUL’da yılbaşı gecesi ünlü gece kulubü Reina’da gerçekleştirdiği terör eylemiyle katliam yapan terörist Ebu Muhammed Horasanı, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla Esenyurt’ta gizlendiği evde yakalandı.

Reina saldırganı yakalandı
Reina saldırganı yakalandı

Reina saldırganı yakalandı operasyonda gözaltına alına kadınlar da sağlık kontrolünden geçirildi

REİNA katliamını gerçekleştiren saldırganın yakalandığı operasyonda 3 kadın da gözaltına alındı. Kadınlar sağlık kontrolünden geçirdikten sonra İstanbul emniyetine götürüldü.

Reina saldırganı yakalandı
Reina saldırganı yakalandı

Üç kadın şüphelinin sağlık kontrolünde geçirileceği hastanede önlem alındı. Hasta giriş çıkışına izin verilmedi. Bu sırada şüpheliler hastaneye getirildi. Sağlık kontrolünün ardından aynı güvenlik önlemleri altında hastaneden çıkarılan şüpheliler, emniyete götürüldü.

Ersan SAN-Soner HASIRCIOĞLU/İSTANBUL / DHA

Saldırı nasıl gerçekleşti?

1 Ocak 2017, TSİ 01.15 sularında, Reina gece kulübüne gelen silahlı bir kişi, önce kulübün girişindeki bir polisi, bir güvenlik görevlisini ve bir sivili öldürdü.

Ardından gece kulübüne giren saldırgan, 500 ila 600 kişinin bulunduğu mekanda ateş açmaya başladı.

Görgü tanıkları saldırganın tek kişi olduğunu, sırtında bir sırt çantasıyla gece kulübüne girip ateş açtıktan sonra kaçtığını anlattı.

Görgü tanığı İsmail Çelebi, “İçeride arkadaşlarımla birlikteydim. Bir ara, arabamı kontrol etmeye gittim. İlk başta sesleri duyunca intihar saldırısı sandım. Sonra silahlı saldırı olduğunu anladım. Geri döndüğümde, yüzlerce insan üst üste yığılmıştı. Çığlık atıyorlardı, ağlıyorlardı. Arkadaşlarımı aramak istedim, ama herkes birbirini ezerek dışarı çıkmak için koşuyordu” dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM

Başbakan Binali Yıldırım ise saldırganın silahını olay yerinde bırakarak, kargaşadan yararlanıp kaçtığını söyledi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının ‘askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini’ açıkladı.

IŞİD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’ olarak tanımlandı ve ‘Türkiye’nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği’ ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıyı düzenleyen IŞİD üyesinin kimliğinin tespit edildiğini söylese de kimliği kamuoyuyla paylaşmadı.

POLİS PEŞİNDE

Saldırıyı düzenleyen kişinin Orta Asya uyruklu olduğu yönünde haberler Türk basınında yer aldı. Ancak saldırgan bir türlü yakalanamadı.

Kasım ayında Türkiye’ye geldiği sanılan zanlının hangi ülkeden ülkeye giriş yaptığı konusunda çelişkili bilgiler var. Polis araştırmalarını çok yönlü olarak yürütüyor.