MHP’nin desteği ile başkanlık sistemi öngören Anayasa değişikliği teklifi referanduma gitse ve seçmen buna hayır oyu verse ne olur?

Ak Partililer galiba böyle bir ihtimali hiç düşünmüyor.
Referandumda çıkacak hayır oyu Türkiye’nin tam anlamıyla siyasi kaosa girmesine yol açar. Recep Tayyip Erdoğan karizmasını yitirir, Hükümet ve üzerindeki etkisi büyük ölçüde azalır.
Ak Parti’de bugün Erdoğan’ın gücü karşısında ses çıkaramayanlar birden bire aslan kesilir, her kafadan bir ses çıkmaya başlar, “Erdoğan sarayına çekilsin, Anayasa’daki yetkileri dışında yetki kullanamasın” diyenler artar.
++
“Hayır efendim, böyle şey olmaz… Kamuoyunda Erdoğan’a büyük sevgi var. Başkanlık sistemi sorunsuz onaylanır” diyenlere siyasetin sürprizlere gebe olduğunu hatırlatmak gerekiyor.
ABD seçimlerinde yaşananları hep birlikte gördük.
Clinton’un başkan olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.
Ama sonuç siyasileri, medyayı, araştırma şirketlerini fena halde yanılttı.
Benzeri bir tablonun bizdeki referandumda çıkmayacağını kim garanti edebilir?
++
MHP lideri Devlet Bahçeli gerçekten Erdoğan’a yardım etmek, başkanlık sistemini getirmek mi istiyor, yoksa amacı Erdoğan’ın gücünden duyduğu rahatsızlık nedeniyle ona iyi bir ders vermek mi?
Ak Partililerin bunu iyi düşünmesi, adımlarını dikkatle atması yerinde olur.
++
Türkiye savaş ortamında yaşıyor. Ekonomik veriler hızla bozulmakta. Enflasyon artıyor, döviz yükseliyor. Bu durumdan en fazla orta ve orta alt gelir grubundaki toplum kesimlerinin yani referandumda oy verecek kesimin büyük bölümünün etkilenmesi söz konusu.
Dikkat! Erdoğan Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir.