Partiler, Nisan referandumu meydanlarına bakıp “benim miting şöyle kalabalıktı, bizim miting de mahşeri kalabalık vardı, meydanlar (evetçilerden veya hayırçılardan) yıkılıyor” diye gürültü koparacaklar. Dahası ilk birkaç mitinge bakıp “ bu iş bitti usta, müjdeler olsun” diyenleri de göreceğiz.

Yıllar önce Türkiye’de seçimleri izlemeye gelen bir yabancı gazeteci, kalabalık meydanları görünce “bu Türkler demokrasi aşığı. Demokrasi için çılgınca sloganlar atıyorlar, üstlerini başlarını parçalıyorlar ” diye yazmıştı. Ancak iki gün sonra özür dilemiş, “bu kalabalıklar, demokrasi sevdalılarından değil işsizlerden oluşuyormuş” şeklinde düzeltme yapmak zorunda kalmıştı. Biz şimdiden meydan kalabalıklarına bağlı evet/ hayır tahmincilerine hatırlatalım:

Bu defaki meydanların her bir tarafı, sadece “anayasa değişsin dağlara bahar, prangalar kırasın yönetimine istikrar gelsin” ya da “alayına hayır” diyenlerle dolmayacaktır.
Bu defa meydanlarda:

Vergiden, primden, borçtan, faizden, dolardan, kredi kartından, bankadan, terörden yılmış, beli bükülmüş, kepengini indirmiş esnafın, vatandaşın, küçük, orta, büyük iş adamları,
Artık iş bulmak ümidini kesmiş, “kendimizden vazgeçtik, rica etsek bizim oğlana, kıza bir iş bulun” diyen yorgun işsiz orduları ile üç ayda yüzde 30 fakirleşen, gelecekten kaygı duyanlar,
“Evet çıkmazsa iç savaş çıkar”, “tüm hayırcılar vatan haini, teröristtir” diyenlere; 15 Temmuz’a gelen süreçlere ”haberimiz yoktu, bilmiyorduk” deyip siyasi varlığının arkasına sığınanlara, “yürü git” diyecekler,

Söylemedik lâf bırakmadığı parti yönetimi ile hükümette değil, meydanlarda, sandıklarda koalisyon yapanlara “bu nasıl iş? sen de yürü git” demek için bekleyenler de olacaktır.
Sonuçta 16 Nisan bir anayasa, rejim, yönetim değişikliğinin ötesinde yaşananlar ve yaşanacaklarla bağlı oylamaya dönüşecektir. Herkes, buna göre tahminini yapsın, sözünü buna göre söylesin.
Bir son söz hayırcılara: evetçiler dört koldan mitinglere başladı, halen slogan arıyorsunuz. Yardımcı olalım, “Pazar ola hayır ola” deyimini kullanın, ekonomi, siyasi ve dini her türlü mesaj var. Kısa, öz. İş yapar, akılda kalır. Tabii içinde “hayır” geçiyor diye OHAL kapsamında kullanılması yasaklanmazsa.