Geçen Şubat ayında büyük kampanyalarla istihdam seferberliği başlatılmıştı. Her yer ilanlarla, duyurularla kaplanmış, teşvikle, primler havada uçmuştu.

Yılbaşında yüzde 13’e varan işsizlik bu kampanya ile birlikte anayasal değişiklikleri yapılacağı Nisan ayında yüzde 10,5’e geriledi. Referandum yapıldı, şu bu oldu derken işsizlik oranı, Mayıs’ta yüzde 10,2’ye kadar geriledi. Ancak yeni açıklanan verilere bakınca, geçen Haziran ayında hiçbir gelişme olmamış. İşsizlik oranı hem geçen Mayıs ayına hem de geçen yılın Haziran ayına göre ile aynı düzeyde kalmış.

O zaman yüzde beşlik büyüme yeni iş imkanları yaratmıyorsa, insanların refahını, zenginliğini artırmıyorsa burada bir yanlışlık var demektir.
Ortaya çıkan diğer bir sonuçta Hazine garantili kefalet kredilerinden yararlanan iş dünyasının bunu yeni iş yaratma yerine günlük cari işlerde, borçlarını çevirmede kullanmışlar demek de yanlış olmaz..

Diğer tartışmaya değer konu 110 milyar liraya ulaşan işsizlik fonu. İşçi ve işverenden kesilen paylarla büyüyen fonun, işsizlik maaşı ödemeleri dışında, geri kalını, faizde ve diğer gelir artıcı menkul değerlerde değerlendiriyor. Aylık 6-7 milyar lira maaş ödeniyor ama geri kalan giderek büyüyor. Böyle bir para aylık en az bir milyar lira faizden gelir sağlıyorsa bu kaynak yine vatandaştan ve ekonomik sistemden çıkıyor.
Şimdi toplam iç ve dış borçların sekizde bir kadarını biriktiren ve amacı dışında ihtiyaçtan fazlası toplanan Fon paraları ne yapılacak? Madem işsizlik oranı düşüyor işçiden ve işverenden kesilen katkı oranları düşürülsün. Bu para iç borçlarda kullanılsın, varlık fonu gibi oraya buraya ortak olsun, finansman kaynağı sağlasın derseniz bu tümüyle yanlış olur.

Fonun kaynakları yine işsizler için kullanılmalı, iç borç ödemelerinde, bilmem ne projesinde, üretimi artırma planlarında, geri dönmeyecek şekilde batık işlerde, orada burada çarçur edilmemeli.
Fon parası, işsizlik döneminde maaş ödeme aylarının uzatılmasıyla, en azından 12 aydan fazlaya çıkarılmasıyla, maaş tutarlarının artırılmasıyla, çalışıyormuş gibi maaş alınan aylarda SGK primlerini yatırılarak emeklilik primlerinin devam etmesinde amacına uygun kullanılmalı. Böylece işsizliğin yarattığı ani gelir kaybı ve ruhsal çöküntü böylece bir nebze azaltışmış olur. Çünkü bu para onların paraları.
Geçmişte fonların amaçları dışında nasıl neredeler kullanıldığı, nasıl buharlaştığını çok gördük.
Ama bu gidişle böyle atıla çıkan bir paranın dayanılmaz cazibesi karşında direnmek imkansız gibi.

FACEBOOK YORUMLARI