Erdoğan Dünya’da adını en fazla duyuran Türk siyasetçi olarak da tarihe gecen bir isim oldu. Türkiye gibi uzun yıllar hükümet’te kalma geleneği olmayan bir ülkede 13 yıl tek başına iktidar olup Cumhurbaşkanı da seçilmesi ile büyük bir siyasi başarıya imza atması da çok önemlidir. Ancak Erdoğan, “Atatürk” adını ağzına hemen hemen hiç almıyor. Neden acaba?

Uzun yıllar rahmetli Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kadrolarında yetişen ve daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yola çıkarak, kurduğu  AK Parti ile en uzun yıllar tek başına kurduğu hükümetlerin Başbakan’ı daha sonra da Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, son yıllarında en önemli siyasi kimliğini oluşturuyor.
Erdoğan Dünya’da adını en fazla duyuran Türk siyasetçi olarak da tarihe gecen bir isim oldu. Türkiye gibi uzun yıllar hükümet’te kalma geleneği olmayan bir ülkede 13 yıl tek başına iktidar olup Cumhurbaşkanı da seçilmesi ile büyük bir başarıya imza atması da çok önemlidir.
Peki, bu kadar güçlü ve dirayetli bu kişiyi sevenler kadar ondan nefret edenler de var. Bunu yalnız ben söylemiyorum ki AK Parti kadrosunun ağır ağabeylerinden Bülent Arınç bir televizyon programındaki canlı yayında “Halkın % 50’si bizden nefret ediyor” dedi.
Bunun yanında onun için canını feda edecekler de az değil. Çok ilginç değil mi? aynı ülkenin insanları Recep Tayyip Erdoğan isimi etrafından iki ayrı keskin kutuba ayrılmışlar.
Recep Tayyip Erdoğan’ın bu özelliği bilimsel olarak araştırılması gerekir. Ben de çok merak ettiğim için internet üzerinden biraz araştırayım dedim.
SEVENLERİ
Recep Tayyip Erdoğan’ı sevenler; daha çok ülkenin itibarını artırdığına, dine, dindara saygılı anlayış getirdiğine, İMF’e olan borç ödenerek, İMF bağımlılığına son verdiğine, mazlumun yanında, kimsenin ses çıkaramadığı İsrail’e kükreyen, Müslümanları daima koruyan ve kollayan biri olduğunu düşünüyor. Türban yasağının kaldırılması, SSK ve Devlet hastanelerinin birleştirilip Aile hekimliği kurulmasını, Duble yılları, her ile Üniversite kurulmasını ve her ile havaalanı açılmasını beğeniyorlar.
Türkiye’yi koalisyonlardan kurtararak istikrarlı bir Türkiye yarattığına, Türkiye Cumhuriyet’i temsilcisi olarak dik durmaya, Askeri darbelere son ve askerlerin siyasetin üzerindeki etkisi kıran bir lider olarak sevildiğini gördüm.
SEVMEYENLERİ
Dindar görünüp, halkı kandırıyor, insanların dini duygularıyla oynuyor. Muhalif sesleri önemsemiyor. İMF borçları kapatılması aldatması ile halkı kandırıyor. Oysa ülkenin borçları artıyor. Başka ülkelerin iç dinamiklerine karışarak, Türkiye’nin başına problemler açıyor.
Sağlıkta reform yaptığını iddia ederek, aslında paralı hale getirdi. Ülkeyi diktatörce yönetiyor. Eleştiriye tahammülü yok. Basını değişik yöntemlerle susturuyor. Ülkeyi bölmeye götürdü. PKK lideri ile Abdullah Öcalan ile işbirliği yaptı. Kardeşi, kardeşe düşman etti. Adaleti istediği gibi yorumluyor. Hukuku ve bürokrasiyi alt üst etti. Kendisine her yönelik suçlamayı komplo ya da darbe girişimi olarak değerlendiriyor. Türkiye’yi “İslam Cumhuriyeti” yapmak istiyor. Atatürk’ü sevenler ise Erdoğan’ı sevmiyor ve ona oy vermiyor.
ATATÜRK’Ü SEVMEYENLER ONA GÖNÜLDEN BAĞLI
Bu arada Recep Tayyip Erdoğan’ı sevenler arasında önemli bir grubun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e kızanlardan oluşuyor olması.
Bu kişilerin, Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden bağlı oldukları bunun temelinde de Atatürk’ün hilafeti kaldırarak Osmanlı İmparatorluğu’na son vermesi olarak gösteriliyor. Atatürk’ün Latin harfleri ile Türkçeyi zorunlu yapmasının halkı cahilleştirdiğini ve Kuran’ı Kerim’i okuyamaz duruma getirdiğini söyleyen guruplar da var.
Bu tespiti ben de İsveç’te tanık oldum. Atatürk’ten nefret edenler Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar Osmanlı’yı geri getireceğine inandıkları için gönülden bağlılar. İşin en ilginci de yukarıda bahsettiğim gibi her girdiği seçimi yaklaşık yüzde 50 oy alarak tek başına 13 yıl iktidarda kalan ve Cumhurbaşkanlığına kadar çıkan Recep Tayyip Erdoğan bu kesimlerden de destek alıyor, oy alıyor.
PEKİ, ERDOĞAN ATATÜRK’Ü GERÇEKTEN SEVİYOR MU?
Türkiye’nin bir bölümü Recep Tayyip Erdoğan’a bu çelişkiden dolayı sevmiyor olabilir. Kamuoyunda genelde dinci olarak bilinen kesim daha çok Atatürk’ü sevmeyen bir önyargı vardır. Recep Tayyip Erdoğan’ın tabanı da bu kesimden oluştuğu için böyle bir önyargı da doğaldır. O nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk sevgisini ne kadar olduğunu herkes merak ediyor.
Ancak şu gerçekte gözden kaçmamalı Erdoğan söylenmesi gereken toplantılarda sadece Mustafa Kemal ya da Gazi isimlerini kullanıyor ve Erdoğan Atatürk adını ağzına hemen hemen hiç almıyor. Neden acaba?
Bir gün gazeteciler Recep Tayyip Erdoğan’a böyle bir sorular sorsalar da kamuoyu aydınlansa.