Türkiye’de tek başına en uzun iktidarda kalan bir lider olarak tarihe geçen Recep Tayyip Erdoğan, nedense Türk halkına Fransız kaldı.

Onun günlük yaşantısını öğrenemedik. Onu hep mitinglerdeki konuşmalarında tanıdık. O kadar televizyon kanalları varken hatta kendisine yakın havuz medyası bile buna cesaret edip, bir ev yaşantısını, 24 saati nasıl yaşadığını ağzından duyup göremedik.
OYSA HALK BAŞBAKANI HALKIN CUMHURBAŞKANIYDI
Oysa halkın içinden geldi. Halkın Başbakanı, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı oldu. Ancak halk ile arasında hep bir kalından duvarlar ördü. Onu sadece halk ile oy toplamak için mitinglerde beraber oldu.
Orada şakalaştı. Orada kendisini ve eşini gördük. Siyasilerin eskiden televizyonlarda katıldıkları açık oturumlar vardı. Onun sayesinde bu oturumlarda nostalji oldu. Hep sorulardan kaçtı. Hep bir tutukluğu vardı. Özel yaşantısını toplum ile paylaşmadı. Özeline kimseyi sokmadı. Ama o insanların özeline girdi. İçkisine, sigarasına, çocuk yapmadığına kadar dil uzattı.
ONUN EVDE NASIL BİR BABA OLDUĞUNU ÖĞRENEMEDİK
Eskiden gazeteciler, Türkiye’nin zirvesine gelmiş siyasileri, Türk kamuoyuna tanıtmak için adeta birbirleriyle yarışırlardı.
Gerek rahmetliler Turgut Özal, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel’i bu tür programlarda gördüm. Oysa bu yönünü değiştirseydi, daha sempatik olsaydı belki daha fazla sempati toplardı. Önyargıları olan varsa, bu sosyal programlar ile aşılır, onu daha yakından tanırdık. Ancak, o bunun değişmesi için bir türlü düğmeye basmadı veya bastırmadı.
OYSA EN İYİ FIRSATI O ELE GEÇİRMİŞTİ
Oysa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en iyi imkâna o sahipti. Türkiye’nin en soluklu ve tek başına bir siyasi lideri oldu. Her girdiği seçimi kazandı. Kendi ağzıyla, ’’Değiştim’’ diyerek siyasete iyi bir başlangıç yaptı. Sağcısından, solcusundan sempati kazandı ve oylarını aldı. Yol aldıkça, bu değişim mesajı hava da kaldı.
O eski ideolojilerinden kurtulamıyordu. Bir Gezi Parkı gösterilerinde hemen sokağa çıkanlara aba altında sopasını göstermeyi ihmal etmedi.
Yüzde 50’i evde zor tutuyorum diyerek gerginliği kıracağına üzerine ateş döktü. Allah’tan sa bu mesaj yerini bulmadı. Mesaj hava da kaldı. Oysa bunları yapmayıp, tüm Türkiye’nin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanıyım misyonu ile hareket etseydi ve devlet adamı mahrumiyeti içerisinde hareket etseydi, bugün hem kendisi hem de partisi kazançlı çıkardı.
Ancak, Türkiye bunları başarmak da pek başarılı olmadı.