Almanya Ritmik Jimnastik Milli Takımı kaptanı Rana Tokmak, resim çizmede de oldukça başarılı olduğunu göstermeye devam ediyor.

Rana Tokmak’ın, Ruhr Bölgesi’nin 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında başlatılan ve dördüncü yılına giren Avrupa Gençler Resim Sergisi için yaptığı resimler üçüncü kez değerlendirmeye alındı. Mülteci göçünü anlatan “Köksüzler ve Sürgünler” ve insanların doğaya ve hayvanlara verdiği zararları anlatan iki resimle katıldığı Avrupa Gençler Resim Sergisi’nde Rana Tokmak, başta Almanya olmak üzere farklı ülkelerden de katılan 360 ressam adayının arasında 25. sırada yer aldı.
Rana Tokmak’ın Mülteci göçünü anlatan “Köksüzler ve Sürgünler” çalışması ise, Avrupa Gençler Resim Sergisi Komitesi tarafından hazırlanan sanat kataloğunda da yer buldu. Stuttgart’ta yoğun antrenmanları nedeniyle cumartesi açılışı yapılan Avrupa Gençler Resim Sergisi’ne katılamayan Rana Tokmak’ın sertifikası, annesi Nurhan Tokmak’a taktim edildi.
Derece giren resimler, Cumartesi Almanya’nın Herne kentinde Flottmann Halle’de açılan sergiyle ziyaretçilere sunulurken, sergi 28 şubat’a kadar gezilebilecek. Ayrıca aynı resimler, Essen şehrinde bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen Zeche Zollverein Maden Ocağı Müzesi’nde de, sergilenecek.