Ramazan ayının gözde meyvesi olan hurma İzmir’deki Kemeraltı Çarşısı’nda cinsine göre 10 ila 40 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Ramazan denilince akla ilk gelen meyvelerden olan hurma, Kemeraltı Çarşısı’nda en çok talep gören ürünler arasında yer alıyor.

Hurma fiyatları, cins ve çeşidine göre farklılık gösteriyor. Çarşıda lüks Medine hurması 40 lira, Kudüs hurması 38 lira, Medine hurması 36 lira, dalla hurma 18 lira, Tunus hurması 14 lira, İran hurması 12 lira, Bağdat hurması ise 10 liraya satılıyor.

Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmayı gözde gıdalardan biri haline getiriyor. Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral, C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan selenyum gibi mineraller de hurmada bulunuyor.

Kemeraltı Çarşısı esnafından Mustafa Çoban, “Hurma ramazan ayına iyi başladı. Satışlarımız çok iyi. Razaman geleneği olduğu için bu dönemde hurmaya olan ilgi artıyor. Fiyatlarda da geçen yıla göre çok fazla bir artış yok.

Hurma ithal bir ürün olduğu için dolara bağlı geliyor. Biz de fiyatları geçen seneye göre korumaya çalıştık. Ramazanda talep artsa da hurma 12 ay boyunca sattığımız bir ürün. İnsanlar bütçesine göre alıyor. Bir kilo alan da oluyor, sadece tadımlık iftarımı açayım niyetiyle alan da oluyor” dedi.

Bir başka esnaf Ali Kemal Uğurlu ise hurmanın bu yıl hem kalite olarak daha iyi hem de fiyat olarak daha uygun olduğunu, ancak gençlerden pek ilgi görmediğini söyledi.

Çarşıda alışveriş yapan vatandaşlardan Mehmet Davarcı, ramazanda mutlaka hurma tükettiğini belirterek, “Hurma ramazanın olmazsa olmazıdır. Mutlaka soframızda bulundururuz. Fiyatlar bence normal. Geçen yıl da bu fiyatlardan almıştık. Ağzımızı tatlandırıyor, besleyicilik açısından da güzel bir gıda. Tüketmeye gayret ediyoruz” dedi.