Rusya Putin’in ikinci iktidar döneminde gözle görülür bir dış siyaset değişikliğine gitmeye başladı. Aslında bu bir anlamda 1990’larda bırakmak zorunda kaldığı yayılmacı Sovyet planlarını yeniden hayata geçirme çabasıdır.
Rusya, Putin’le beraber yeni bir yayılmacılık macerasına atılmaktadır. Rus Çarı Deli Petro gibi O da, dünya liderliğine soyunmuştur. Bir taraftan İran ve Suriye üzerinden Ortadoğu’da yeni genişleme alanları aramakta, diğer taraftan Ukrayna’yı yeniden ele geçirmeye çalışmaktadır. Kırım’a girmekten büyük zevk almış görünmektedir. Litvanya, Letonya, Estonya gibi Baltık devletleri Rusya’nın bu yeni yayılmacılık hedeflerinin dışında değildir. Rusya bu Baltık devletlerini yeniden hakimiyeti altına alabilmek için sınıra yakın bölgede hava üsleri açmakta ve sürekli sınır ihlalleri yapmaktadır. Son aylarda Rus jetleri bu ülkelerin hava sahalarında 152 sınır ihlali yapmışlardır. İşin bir Kazakistan, Türkmenistan yönü vardır. O da ayrı.
Rusya, meşruiyetini kayıp etmiş, 380.000 kişinin katili Esed’i desteklemek için Suriye’dedir. Rus uçakları daha önce 5 defa sınır ihlali yaparak Türk hava sahasına tecavüzde bulunmuşlardır. Rusya, bu hava sahası ihlallerini bilerek, isteyerek yapmaktadır. Amacı hedefindeki ülkelere Türkiye üzerinden gözdağı vermektir. “Bakın ben Türkiye’yi nasıl cezalandırıyorum. Sizi de sinek ezer gibi ezerim. Sizi benim elimden da alamaz” mesajı vermek istemektedir.
Suriye hava kuvvetleri Türk hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağını düşürdüğü zaman Türkiye’nin verdiği tepki ile aynı durumdaki Rusya’nın tepkisi arasındaki mantıksız, ölçüsüz tezat bu yüzdendir. Rusya, bu uçağını göz göre göre feda etmiş ve bu vesile ile büyük planlarını uygulamaya koymak istemiştir.
Rus halkının % 63’ü “Türkiye cezalandırılmalı mı?” anketine “HAYIR” diye cevap vermiştir. Putin’in şahsi hırsı yüzünden Türkiye-Rusya arasında son yıllarda yaşanmakta olan ticari ilişkiler ve komşuluk ilişkilerinin zarar görmesi iki milletin de aleyhine olacaktır.
Hiçbir ticari kaygı, devlet onurunun üzerinde değildir. Dünyada hiçbir devlet sınırlarına bir tecavüz yapılmasını hoş göremez. Aksi halde devlet olamaz.
Türklerde güzel bir deyim vardır: Adamın birisi tilkiye kızmış ve “Şimdi seni kuyruğundan tutar, dağdan dağa sürürüm” demiş. Tilkinin cevabı ise: “Ben sürünürsem sen de sürünürsün” olmuş.
Rusya’nın Türkiye’ye vermek istediği her zarar aslında kendisine zarardır.
Ayrıca Rusya şunu da iyice bilmelidir ki, Türk Milleti Rusya olmadan bu topraklarda yaşayabilir, ama onursuz asla.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

4 YORUMLAR

  1. Hangi halk savaşı ister ki zaten, en iyi teknolojiye sahip olsanız bile savaşı kazansanız dahi yinede zarar göreceksiniz, savaş kararları diplomasi aracılığıyla alınır yani türkiye ve rusya arası bi savaş çıkacaksa türk halkı yada rus halkı istediği için değil yöneticileri istediği içindir. Rusya için Esed yada esad önemli değil çılarları neyi gerektiriyorsa öyle yapacaklar elbet bu konuda katil esadı destekliyor demek yanlış geliyor bana. Ayrıca Rusya zaten mesajını tüm dünyaya gayet net bir şekilde verdi bunun için Türkiye ye ihtiyacı yok, sadece türkiye nin tavrı ölçülmüştür ve gereken cevap , Rus olduğunu bilniyordu, yeterli oldu

  2. Son yıllarda Rusya, Kırım ve Türkmenlere yaptığı zulme ses çıkarmadığını düşündüğü Türkiye’nin sınırlarını yoklamış ve cevabını almıştır. Türklerde sınırlar namustur ve bunu çiğneyen Rusya’ya gereken yapılmıştır. Ticari ilişkilerde bizim Rusya’ya ne kadar ihtiyacımız varsa onların da Türkiye’ye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla Rusya her ne kadar ilişkilerin bozulduğunu söylese de bu pek gerçekçi değil çünkü, Batı’nın Rusya’ya ambargo uyguladığını biliyoruz bu yüzden Rusya kısa sürede Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmek zorundadır. Artık Rusya ve Dünya şunu anlamıştır ki Türkiye sinek gibi ezilecek bir devlet değildir. Allah devletimize zeval vermesin.

  3. Rusya Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulayacakmış:
    Türklerde güzel bir deyim vardır: Adamın birisi tilkiye kızmış ve “Şimdi seni kuyruğundan tutar, dağdan dağa sürürüm” demiş. Tilkinin cevabı ise: “Ben sürünürsem sen de sürünürsün” olmuş.
    Akıllı olmakta herkes için yarar var. Deli Petro dönemi de bitti Soğuk Savaş Dönemi de. Şimdi ver gazını, al narını dönemi başladı.

  4. Rusya, meşruiyetini kayıp etmiş, 380.000 kişinin katili Esed’i desteklemek için Suriye’dedir. Rus uçakları daha önce 5 defa sınır ihlali yaparak Türk hava sahasına tecavüzde bulunmuşlardır. Rusya, bu hava sahası ihlallerini bilerek, isteyerek yapmaktadır. Amacı hedefindeki ülkelere Türkiye üzerinden gözdağı vermektir. “Bakın ben Türkiye’yi nasıl cezalandırıyorum. Sizi de sinek ezer gibi ezerim. Sizi benim elimden NATO da alamaz” mesajı vermek istemektedir.

Comments are closed.