Rusya-Türkiye gerginliğimi desem, yoksa Erdoğan-Putin gerginliğimi desem, iki liderde kendi ülkelerinde bu gerginlik ile puan topluyorlar.

Rusya’nın ekonomik olarak zor durumda Vladimir Putin ise nerdeyse Recep Tayyip Erdoğan’a şükrediyor.
İyi ki düşürdü de bizde kendimizi kurtarıyoruz diye.
Dış başındaki yorumlarda, Türkiye’nin düşürdüğü Rus savaş uçağı ile Putin’in Rusya ekonomisindeki kötüleşmeyi unutturduğunda birleşiyorlar.
Türkiye ile Rusya arasındaki kriz sayesinde Rus Devlet Başkanı Putin’in verdiği demeçlerle bu sıkıntıdan bir nebze olsun kurtulduğu ve durumu idare ettiği yazılıyor.
Türkiye içinde aynı. Bakın Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye içinde yıldızı parladı. Yani iki liderin de keyfi yerinde.
Bu gerginlikler, ülkelerinin çıkarına olmasa da kendilerine dolaylı yönden katma değeri var. Türkiye’deki kamuoyu desteğini alan Erdoğan’a karşı muhalefetten tek bir laf gelebiliyor mu? Muhalefet adeta ağzına acı biber sürülmüş çocuklar gibi sustu.
ONE MİNUTTE’Yİ UNUTMAYALIM
Peki, bu ne kadar gider? İşte İsrail ile ne kadar gittiyse. Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’e One minute atışmasını bilmeyen yok. Recep Tayyip Erdoğan’a seçim kazandıran bu şov İsrail ile buzdolabına alınan ilişkiler İki ülkenin işbirliklerinin askıya alınmasına ve milyonlarca ya da milyarlarca dolar
Bunu gördükten sonra Rusya ile başlayan benzeri süreç bir süre sonra unutulur. Bu siyasilerin siyasi taktikleri, çıkarları, geleceklerini okuma ve ona göre stratejilerinin sokaktaki insana nasıl acı ödettirildiğini gösteriyor.
Ancak insanlarımız milli duyguları öne çıkarılarak, dayatılan bu süreçleri okuyabiliyorlar mı? Eskiden bu tür siyasetlerin sonuçları politikacılara çıkardı, şimdi bu değişti. Bugünkü tablo bize kriz çıktığında siyasiler kazanıyor. Ülkeleri ve halkları kaybediyor.
TÜRKİYE NE ZAMAN BİR OH DİYECEK
Bunlar herhalde bir tesadüfün eseri olamaz. Türkiye hep bir kriz ile karşı karşıya geliyor. Bir ara sözde soykırım konusunda Ermenistan ile Uçağını düşürdüğümüz Rusya ile One Minute diyerek İsrail ile kardeşim Esad diyerek Suriye ile Kürt sorunu yüzünden Irak’ ile kriz yaşıyoruz.
Peki, Türkiye’nin dış politikası bu krizler yaşanması nedeniyle hala  iyi diyebilir miyiz?
Tabii ki hayır.
Kriz varsa bir şeyler iyi yönetilemiyor demektir. Şöyle bilimsel bir araştırma yapılsa, sanıyorum Türkiye komşuları ile en sorunlu ülkelerin başında geliyor ve en ağır ekonomik fatura ödüyor.
PUTİN EN SON ADAMDI
Dünya’nın 2 süper devletinden bahsediliyor, ABD ve Rusya diye.
Türkiye ne yaptı, en son kavga edilecek ülke olan Rusya ile tekrar soğuk savaşa girdi. Rusya, ne Irak’a, ne İran’a ne Suriye’ye, ne İsrail ne de Yunanistan’a benzer.
Oysa bizim gibi kalkınmakta olan bir ülkenin izleyeceği dış politika daha tutarlı, suya sabuna dokunmayan ama siyaseten ve ticaretten işini bilen bir politika olması gerekmez miydi?
Bunu batılı ülkeler nasıl başarıyor?
35 yıldır PKK terörüyle uğraşan Türkiye’miz, dış politikada da arka arkaya potlar kırarak yeni krizlere gebe kalmaktan geri kalmıyor.
Açıkçası burnumuz pislikten kurtulmuyor.