Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinin “soğuk savaş”ta zafer kazandıklarını sanan ABD’nin ve müttefiklerinin kendi iradesini empoze etmeye çalıştığının kanıtı olduğunu bildirdi

MOSKOVA (DHA) – Putin yaptığı açıklamalarda, “Ukrayna krizi Rusya’nın yüzünden çıkmadı. Bu kriz soğuk savaşta zafer kazandıklarını sanan ABD ve onun müttefiklerinin kendi iradesini empoze etmeye çalıştığının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.
Devlet Başkanı, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceğine dair sözlerinin boş laflardan ibaret olduğunu hatırlattı.
Rus resmi haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Putin, açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“NATO’nun altyapısının Rusya’nın çıkarlarını görmezden gelerek nasıl Rus sınırlarına daha da yaklaştığını görüyoruz. AB’nin ‘Doğu Partnerliği’ programı çerçevesinde eski Sovyetler Birliği ülkeleri Rusya’dan koparılmaya ve Rusya ile Avrupa arasında seçim yapmaya zorlandılar.
Tüm bu olumsuz eğilimin sonucu olarak Ukrayna krizi doğdu. Biz birçok kez ABD’yi ve onun batılı ortaklarını Ukrayna’nın iç işlerine karışmalarının kötü sonuçları hakkında uyarmıştık. Fakat bizi dinlemediler.
Hatırlayacağımız üzere, geçen sene Şubat ayında ABD ve bazı AB ülkeleri Kiev’de hükümetin el değiştirmesini desteklemişlerdi. Silah zoruyla hükümeti ele geçirenler ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdiler ve kardeşi kardeşe düşman ettiler. Dışardan desteklenen savaş Ukrayna halkını felakete sürüklüyor. “