Fethullahçı Terör Örgütü’yle mücadelenin psikolojik boyutunda bazı yanlışlıklar yapıldığını görüyorum. Örneğin, örgüte kısaca FETÖ deniyor. Çizgi roman kahramanı ismi gibi. Örgütün kanlı, korkunç yönünü gizliyor böyle bir isimlendirme.

Örgütün ismi her defasında Fethullahçı Terör Örgütü diye telaffuz edilse ve yazılsa sanırım daha doğru olur.
++
İkinci yanlış da şu:
Terör örgütünün elebaşısı Fethullah Gülen son 30 yılda Türkiye’de hemen her şeye hükmetmiş, askeriyeyi, mülkiyeyi, adliyeyi, emniyeti ele geçirmeyi başarmış olağanüstü bir figür olarak tanıtılıyor.
Son derece yanlış bir yaklaşım bu.
Fethullah Gülen’in tek başına bir hiç olduğu, ABD’nin ve özellikle de CIA örgütünün kullandığı, yönlendirdiği bir piyondan başka özelliğinin olmadığı gözlerden kaçıyor böylece.
Gülen’i çoğu kez konuşmasının başıyla sonu arasında mantık bağı olmayan, ne dediği tam anlaşılamayan, durup dururken ağlama krizlerine giren, kalp, şeker ve tansiyon hastası yaşlı biri gibi, yani tam da olduğu şekilde göstermek daha doğru değil mi?
++
Ve üçüncü yanlış:
Kamu kuruluşlarına, üniversitelere, holdinglere, özel iş yerlerine bitip tükenmeyen baskınlar yapılması, binlerce kişinin gözaltına alınması ve tutuklanması televizyon karşısında olan biteni izleyenlerde, “Vay be! Memleket elden gitmiş de haberimiz yokmuş” duygusu yaratıyor.
Operasyonların hızlı bir şekilde sürdürülüp tamamlanması gerekiyor.
Bir türlü bitmeyen operasyonların bir olumsuz etkisi de, zihinlerde “kurunun yanında galiba yaş da yanacak” endişesini uyandırması.
++
Tabii olayın çok önemli bir boyutu da yargılama.
Darbe girişiminde bulunduğu, Fethullahçı Terör Örgütü mensubu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınanların adil olduğundan kimsenin şüpheye düşmediği bir şekilde yargılanmaları gerekir.
++
Unutmayalım; büyük savaşlar hem cephede hem de psikolojik platformda kazanılır.