Ürolojik Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı  Prof. Dr. Mehmet Bülent Alıcı ile Türkiye’nin Prostat Kanseri’nde geldiği noktayı konuştuk. Alıcı, Türkiye’nin prostat kanserinin gerek ilk teşhisinde, gerekse tedavi ve operasyon boyutunda hem deneyimliliği hem de teknolojideki ileri seviyesi ile Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci sırada geldiğini söyledi.

Sonsöz Gazetesi’nde de yazıları ile tanıdığınız Prof. Dr. Bülent Alıcı ile Türkiye’den ayrıldıktan 30 yıl sonra ilk röportajım oldu. Türkiye’nin, özellikle kanser teşhisi ve takibinde kullandığı teknolojinin en ileri düzeyde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bülent Alıcı, birçok Avrupa ülkesinde olmayan ileri teknolojinin bugün Türkiye’de kullanılır düzeyde olduğunu kaydetti. Bülent Alıcı, kanserin takibinin çok önemli olduğunu, bu takibi kolaylaştıracak, teknolojik gelişmelerin Türkiye tarafından çok yakından takip edildiğini ve kanserin gelişmesinin en iyi bir şekilde Türkiye’de izlendiğini belirtti.

TÜRKİYE’DEN 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜ İLE TAKİP EDİLİYOR

Türkiye’de kanserin fonksiyonel MR denen yeni teknoloji 3 boyutlu video ile görüntü ile takip edildiğini sonra da biyopsi sürecinde bunun faydalarının görüldüğünü kaydetti. Bülent Alıcı, bu yeni teknoloji Füzyon Prostat Biyopsi tekniğinin, biyopsi aşamasında hedefe yoğunlaştırıcı özelliğinin bulunduğunu belirtti. Kanser’in her türünde erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Alıcı, sorularımızı şöyle yanıtladı

CERRAHİ MÜDAHALE Mİ YOKSA RADYO TERAPİ Mİ TERCİH EDİLMELİ?

BÜLENT ALICI: Kanser tedavisinde radyo terapi, tek seçenek değil. Ömür beklentisi 10 yılın üzerinde olan her kişi için cerrahinin daha iyi olduğunu uzun vadede gösteren çok uzun soluklu çalışmalar var. 10 binlerce kişinin takip edildiği ömür sürgü bakımından fark nedir diye bakıldığında cerrahi müdahale yapılanlar, diğerlerinden yüzde 3 daha iyidir. Bu da önemli bir farktır. Genellikle cerrahiden yana oluyoruz, gençlerde tespit edilmiş tümörlerde.

PROSTAT KANSERİNDE SON ÇARE CERRAHİMİDİR?

BÜLENT ALICI: Prostat teşhisi konmuş hastaların gelen değerlere göre aktif izlemeye alınıyor. Bu tümörün takibi genelde PSA değerini takip ve 6 ayda bir biyopsi alınarak hasta kontrol altında alınıyor. Çok hızlı büyüyen bir tümör değil ise kliniksel bir şey yapılmasa da 6-8 yıl arasındaki bir süreçte bu tümörün hastaya zarar vermesi sürecine ulaşabilir. Hiçbir şey yapmasak da ancak 6-8 yıl sonra hastanın yaşamını riske sokacak boyuta gelmez.

PROSTAT OPERASYONU’NUN DİĞERLERİNE GÖRE FARKI NEDİR?

BÜLENT ALICI: Prostat tümörünün cerrahi müdahalesinin komplikasyonları çok fazla olan insan yaşamındaki kalitenin azalmasına yol açan ciddi bir cerrahi ve son çaredir. Prostat meni kanalları kesilerek alındığı için bir kere dışarıya meni çıkışı olmaz. İkincisi ereksiyon problemlerini mutlak yaşıyor hastalarımız. Çoğu genç hasta geri dönüyor ama dönmeme ihtimali yüzde 50 ve destek gerektiriyor. İdrar kaçırma artık çok cüzi olmaya başladı. O artık çok iyi kontrol ediliyor. Yine de yüzde 2-3 kalıcı idrar kaçırma riski olabiliyor.  Dolayısı ile bu riskler ile hayat sürmeniz düşünülecek olur ise olmamak mantıklı.

PROSTAT BOYUTUNU DÜŞÜRECEK İLAÇ VAR  MI?

BÜLENT ALICI:  Prostatın boyutunu düşürücü ilaç var. Şikayet olmadığı takdirde alınmasını önermiyoruz. Yan etkisi olarak cinsel fonksiyonları bozuyor. Aynı zamanda hastadan alınacak PSA değerlerini gölgeler. Değerleri düşürür.

PROSTAT CİNSEL HAYATI ETKİLER Mİ?

BÜLENT ALICI: Kesinlikle etkilemez. Bu tamamen psikolojik bir durumdur. Hasta kendisini psikolojik olarak etkilemezse böyle bir etkilenme kesinlikle yoktur. Hastanın orada patlayacak bomba varmış gibi düşünülecek bir vaka değildir.

PROSTAT KANSERİ NEDEN OLUYOR?

BÜLENT ALICI:  Tamamen genetik bir programlama, bütün erkeklerde yeterince beklenirse, bütün erkeklerde prostat kanseri bulunur. Yaş ilerledikçe olabilen bir şey. Ailede prostat kanseri hikayesi olanlarda genetik yatkınlık var. O da 40’lı yaşlarda da çıkar.

PROSTAT KANSERİ TEŞHİSİ NASIL BESLENMELİ?

BÜLENT ALICI: Gönülleri istediği gibi yaşamalılar ve beslenmeliler. Özel bir korunma şekli yoktur. Kolun ve bağırsak kanseri için kırmızı et yemeyi azaltmalılar.
Prostat kanseri için böyle bir bağlantı yok. Kabak çekirdeği prostat büyümesi için faydalıdır. Domatesi de faydalı derler ancak o etkiyi almak için de bir kamyon yemen lazım.

PSA DEĞERİNİ NELER ARTIRIR?

BÜLENT ALICI: Bisiklete ve ata binmek prostata masaj etkisi yaptığı için PSA değerini artırır. Bir de cinsel temas sonrası ve kabızlık da bu değerleri artıran faktörlerdir.

PROSTAT KANSERİ KİMLERDE DAHA FAZL GÖRÜNEN BİR VAKA

BÜLENT ALICI: Daha çok Afrikalı erkeklerde görünüyor. Ortadoğu ülke erkeklerinde daha az görünüyor. Daha çok genetik kodlama ile ilgili bir durum.

PROSTAT KANSERİNDEKİ ROBOTLU CERRAHİ MÜDAHELENİN FARKI NEDİR?

BÜLENT ALICI: M Robot bir ameliyat tekniğidir. Yaklaşık 10 yıldır üstünlüğü gösterildi. Ancak yan komplikasyonları açısından üstünlüğü yok. Bu operasyonda daha büyütme ile kesmeyi yapabiliyorsunuz.
Ancak idrar kaçırma ya da sertleşme sorununu yok etmiyor. Yine onda da var. Bütün Avrupa’dan daha fazla robot Türkiye’de var.
SONSÖZ olarak bu yararlı röportaj için teşekkür ederiz.