İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Üroloji Uzmanı Dr. Deniz Arslan , domatesin prostat kanseri riskini azalttığını ifade etti.

IZMIR DR. SUAT SEREN GOGUS HASTALIKLARI EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI'NDE GOREVLI UROLOJI UZMANI DR. DENIZ ARSLAN (FOTOGRAFTA), DOMATESIN PROSTAT KANSERI RISKINI AZALTTIGINI IFADE ETTI.(FOTO:IZMIR DHA)
IZMIR DR. SUAT SEREN GOGUS HASTALIKLARI EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI’NDE GOREVLI UROLOJI UZMANI DR. DENIZ ARSLAN (FOTOGRAFTA), DOMATESIN PROSTAT KANSERI RISKINI AZALTTIGINI IFADE ETTI.(FOTO:IZMIR DHA)

Prostat kanseri’nin erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çeken Dr. Arslan , “Erkek yaşlandıkça prostat da hacim olarak büyüyor.Genetik faktörler, hormonal faktörler, beslenme faktörleri ve cinsel yaşamın ritmi prostat büyümesini etkiler. Bu büyüme idrar kanalına doğru yani içe doğru olursa idrarın çıkışında güçlük, uzun sürede tazyiksiz idrar yapma, sık sık idrara çıkma ve geceleri idrara kalkma başlıyor. Büyümenin olumsuz etkilerinden biri de kansere dönüşebilmesidir” dedi.

KÖZLENMİŞ DOMATES EN BİLİNDİK İLAÇ

Domateste yüksek oranda bulunan likopenin prostat kanseri riskinin azalmasına yol açan bir antioksidan olduğunu belirten Dr. Arslan , “Özellikle közlenmiş domates prostat kanserinin en bilindik ilacıdır. Araştırmalara göre haftada 10 porsiyondan fazla domates ve domates suyu tüketenlerde ise kanser riski yüzde 50 oranında azalıyor. Bunun yanında yeşil çay, kabak çekirdeği, yağlı yemeklerden uzak durulması, balık tüketimi ve orta karar düzenli bir cinsel yaşam prostat kanserinden koruyucu diğer faktörlerdir” diye konuştu.