ZONGULDAK – Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Atasoy, depresyonun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirterek, “Ancak depresyon hastalarının sadece 3’de 1’i doktora başvuruyor. Pek çok insan tedavi olmadan depresyonla hayatlarının bir döneminde yaşıyorlar” dedi.
Prof. Dr. Nuray Atasoy, depresyonun insan hayatının bir bölümünde görülebilme olasılığının yüzde 25’lere kadar çıktığını söyledi. Ergenlik döneminden itibaren hayatın bir bölümünde depresyon ile karşı karşıya kalınabileceğini ifade eden Prof. Dr. Atasoy, Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre depresyonun 2020’de iş gücü kaybına neden olan hastalıklar arasında 3’üncü sıraya yükseleceğinin görüldüğünü kaydetti. Depresyon hastalarının doktora başvurmasında sıkıntı yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Atasoy, şöyle konuştu:
“Depresyon hastalarının sadece 3’de 1’i doktora başvuruyor. Bunlarında sadece yarısı uygun sürede ve uygun dozlarda tedavi alabiliyor. Yani pek çok insan tedavi olmadan depresyonla hayatlarının bir döneminde yaşıyorlar. Bu da tabii ciddi bir kayba yol açıyor. Ekonomik sorunlar, işsizlik, yalnızlık, göçmen olmak, sosyal desteğin az olması, kötü yaşam koşullarında yaşamak bunların hepsi depresyon için hem de diğer ruhsal hastalıklar için risk etkenleri. Depresyon tedavi edilebilir hastalık. Bu nedenle depresyonu olan kişilerin mutlaka doktora gitmeleri lazım ” dedi.